18 października w warszawskim kinie Kultura rozpocznie się festiwal „Filmy pod specjalnym nadzorem”, prezentujący najciekawsze dokonania czechosłowackiej Nowej Fali – nurtu kina lat 60. Gośćmi festiwalu będą Vaclav Havel i Jirzi Menzel.
„Filmy pod specjalnym nadzorem” to wielki przegląd dokonań kina czeskiej i słowackiej Nowej Fali lat 60., po raz pierwszy w takiej skali zaprezentowany w Polsce. Pokazanych zostanie 50 filmów fabularnych i ok. 30 dokumentów oraz filmów studenckich, przybliżających zarówno samo zjawisko Nowej Fali w czechosłowackim kinie, jak i okoliczności jego narodzin – z legendą Praskiej Wiosny i sowiecką interwencją w sierpniu 1968 roku.
Gościem honorowym festiwalu będzie były prezydent Czech Vaclav Havel, który spotka się z widzami festiwalu 22 października w kinie Kultura i w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim. Swój przyjazd do Warszawy zapowiedzieli twórcy prezentowanych filmów – Jirzi Menzel, Juraj Herz, Duszan Hanak, Martin Szulik.
„Miłość blondynki” Milosza Formana, „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jirziego Menzla to najbardziej chyba znane filmy czechosłowackiej Nowej Fali. O zjawisku czechosłowackiego kina lat 60. można mówić jako o odmianie Nowej Fali, dominującej w kinie europejskim tamtego okresu – nurtu stworzonego przez Francuzów, lecz modyfikowanego przez filmowców innych nacji: Niemców, Jugosłowian, Skandynawów, także Rosjan i Polaków.
Czechosłowacka Nowa Fala stała się manifestacją poglądów nie tylko grupy artystów – filmowców i pisarzy, ale i całego pokolenia ówczesnych 20-30-latków, oczekującego na powiew wolności w kulturze, ale przede wszystkim w życiu społecznym i politycznym. Ówczesne kino czechosłowackie stało się częścią Praskiej Wiosny 1968 roku i zmieniło wydarzenia tamtego czasu w legendę.
Filmy festiwalowe do 28 października prezentowane będą w Warszawie, potem w innych miastach Polski, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi.