"Biało-czerwona" wg Krzysztofa Oraczewskiego zagości w Pałacu Muzeum Narodowego w Kielcach.Wystawa" Biało-czerwona" obejmująca obrazy wielkoformatowe, rzeźby i instalacje przestrzenne stanowiące spektakularne wrażenie wizualne w XVII- wiecznym Pałacu, doskonale odda pobudki, szlachetność, honor i patriotyczne postawy styczniowych powstańców. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z cyklu "Biczowani oraz cyklu Postaci, a także obrazy z cyklu Zderzenia".
"Biało-czerwona" eksponowana była kilkukrotnie i zawsze wywoływała emocje związane z historycznymi skojarzeniami. Pierwszym była asocjacja z Solidarnością, ale niestety ze względu na sytuację polityczną w Polsce, nazwa została sprowadzona do efektu wynikającego ze skojarzenia z Pompeją, chociaż oczywistym jest, że nawet postaci na obrazach układają się w legendarny znak Solidarność.
Z pokazaniem instalacji też nie było łatwo, bo cenzura nie godziła się na jej ekspozycję w Warszawie. Całość udało się zmontować w ramach indywidualnej wystawy w pięknym i przestrzennym Biurze Wystaw Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim. Kolejna prezentacja instalacji miała miejsce w Centralnym Salonie Wystaw Artystycznych na Maneżu w Moskwie, gdzie pojechała wraz z wystawą polskiej sztuki współczesnej zatytułowanej: „Biało – Czerwona”. W tym czasie wieloznaczność pracy spowodowała żywiołową reakcję widzów a trzeba zaznaczyć, że był to czas Pierestrojki.
Kolejna znacząca ekspozycja miała miejsce w Galerii Centrum Kultury i Sztuki w Trewirze w Niemczech, na zaproszenie Fundacji Konrada Adenauera oraz w prywatnej Galerii Steinera w Bad Rappenau i odbywała się w czasie tragicznych wolnościowych ruchów studenckich w Chinach.
Teraz czas na ekspozycję w Muzeum Narodowym w Kielcach na zaproszenie Dyrektora Pana dra Roberta Kotowskiego. Dzięki zrządzeniu losu, który nie pozwolił na wywiezienie instalacji do Nowego Yorku, gdzie miała pozostać na stałe, będzie mogła kreować kolejne odniesienia do otaczającej nas polskiej rzeczywistości.
Artystyczna atrakcyjność wystawy, szczególnie dla młodego pokolenia stanowić będzie dodatkowy walor edukacyjny w zakresie polskiej historii. W oparciu o przedmiotową wystawę przygotowany zostanie – przez Dział Edukacji – autorski, program edukacyjny.
Zapraszamy na wernisaż 29 stycznia o godz. 18.00.
Muzeum Narodowe w Kielcach