Portret syna Sienkiewicza, namalowany przez Jacka Malczewskiego, lada moment trafi do zbiorów w Oblęgorku. Muzeum już dawno zabiegało o kupno tego obrazu, ale rodzina pisarza nie chciała się pozbyć pamiątki.Portret pochodzi z tzw. okresu symbolicznego Jacka Malczewskiego, najbardziej cenionego przez historyków sztuki. Został namalowany w 1906 roku w Krakowie i przedstawia 24-letniego wówczas Henryka Józefa Sienkiewicza jako archanioła. W dolnej części obrazu ukazana została główka małego chłopca. Być może jest to także portret kogoś z rodziny Sienkiewiczów. Obraz ten tuż po namalowaniu został pokazany przez Malczewskiego na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.
– Jacek Malczewski był wujem Karola Podkańskiego, przyjaciela Sienkiewicza – mówi Lidia Putowska, kierownik Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. – Podkański opiekował się Henrykiem Józefem w czasie jego studiów w Krakowie i najprawdopodobniej dzięki jego pośrednictwu został namalowany portret syna pisarza.
Obraz „Portret Pana S.” przedstawia syna Henryka Sienkiewicza jako archanioła
Dopóki w Oblęgorku mieszkał Henryk Józef, jego portret wisiał w salonie pałacyku w Oblęgorku. Potem przeszedł w ręce wnuczki Sienkiewicza, mieszkającej w Krakowie Zuzanny Madejskiej.
– Już w latach osiemdziesiątych odwiedziliśmy Zuzannę Madejską i proponowaliśmy jej kupno obrazu – mówi Lidia Putowska. – Powiedziała nam jednak, że ze względów sentymentalnych za żadną cenę nie pozbędzie się portretu ojca. Obecnie obraz jest własnością córek Zuzanny. W ubiegłym roku wyraziły one zgodę na sprzedaż dzieła Malczewskiego.
Na razie nie chciano nam powiedzieć, za jaką sumę zostanie kupiony obraz. Dowiedzieliśmy się tylko, że portrety pędzla Malczewskiego kosztują na aukcjach od stu do trzystu tysięcy złotych. Obecnie portret znajduje się w Oblęgorku jako depozyt, a Muzeum Narodowe wystąpiło do ministerstwa kultury o dotację na zakup dzieła. Obraz ma być po raz pierwszy pokazany jesienią tego roku na wystawie we wnętrzach pałacowych. Potem najprawdopodobniej zawiśnie na dawnym miejscu – w salonie pałacyku w Oblęgorku.
– Ze względu na temat i tak cenionego malarza będzie to nabytek, który podniesie rangę muzeum w Oblęgorku – mówi Lidia Putowska.
————————
Jacek Malczewski (1854 – 1929) należy do najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Był uczniem Jana Matejki, studiował w Paryżu, podróżował po Europie. Namalował m.in. liczne portrety o charakterze symbolicznym i alegorycznym. „Portret Pana S.”, bo tak zatytułowany został obraz z postacią syna Sienkiewicza, należy do serii dzieł z motywem aniołów, które Malczewski namalował po 1900 roku. Kilka obrazów Malczewskiego już znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.
Ewa Ziółkowska Słowo