Rekordowa liczba 700 wydawców na rekordowej powierzchni 12 tysięcy m kwadratowych zaprezentuje się podczas 51 Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Targi tradycyjnie odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki.Gościem honorowym tegorocznych targów są Niemcy. Obecność autorów i wydawców zza naszej zachodniej granicy stanowi jednocześnie zamknięcie i podsumowanie Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. W czwartkowym otwarciu imprezy wzięło udział dwóch prezydentów – Lech Kaczyński i Horst Köhler.
Na targach będzie obecnych ponad 80 najważniejszych niemieckich wydawców. Na zaproszenie organizatorów do Polski przyjeżdża 18 autorów, którzy w ciągu czterech dni spotkają się z polskimi czytelnikami prawie 30 razy. Będą obecni m.in. Günter Grass i Hans Magnus Enzensberger.
Z pisarzami z Niemiec będą rozmawiać polscy twórcy. Z Günterem Grassem spotka się Tadeusz Różewicz; zaplanowano też spotkania literackie m.in. Pawła Huellego z Ingo Schulzem oraz Wojciecha Tochmana z Juli Zech. „Wieczór poezji”, podczas którego Grass, Różewicz i Hans Magnus Enzensberger będą czytać swoje wiersze, odbędzie się w piątek w Teatrze Dramatycznym.
Jak zwykle na targi przyjedzie wielu pisarzy. Gościem specjalnym imprezy będzie Amerykanin Paul Sussman, autor książek „Zaginiona armia Kambyzesa” i „Tajemnica świątyni”.
Miłośnicy hiszpańskiej prozy spotkają się również z José Carlosem Somozą. Krzysztof Penderecki będzie podpisywał „Rozmowy lutosławickie” – wywiad rzekę, który przeprowadził z nim prof. Mieczysław Tomaszewski oraz „Lutosławickie ogrody” – album przedstawiający park stworzony przez kompozytora wokół jego dworku w Lutosławicach. Swój powieściowy debiut – thriller „Dwanaście” zaprezentuje Marcin Świetlicki, a Ewa Lipska – najnowszy tomik poezji „Drzazga”.
Odbędą się też spotkania z takimi sławami, jak Norman Davies, prof. Władysław Bartoszewski, Sławomir Mrożek, Władysław Kopaliński, Joanna Chmielewska i Wanda Chotomska.
W piątek, pierwszy dzień targów otwarty dla publiczności, swoje podwoje otworzy Kawiarnia Literacka. Odbędą się w niej spotkania z literackimi rodzinami: m.in. Henów. Sobota będzie poświęcona książkom politycznym, a w niedzielę Kawiarnia będzie zajmować się książkami dla dzieci.
W czasie Targów zostanie także wręczona po raz pierwszy Nagroda Fundacji Allianz Kulturstiftung dla tłumaczy z Europy Środkowo-Wschodniej. Tradycyjnie zostaną również ogłoszone nominacje do Nagrody Literackiej Nike. Nastąpi też rozstrzygnięcie wielu konkursów, m.in. na najpiękniejsze książki roku.
51. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie będą trwać w dniach 18-21 maja. Jednym z patronów medialnych jest Telewizja Polska.