Potrawa, którą dziś prezentuję, jest prosta, tania, zawsze smakuje i można nią wykarmić sporą gromadę. Na początek musimy zainwestować i zakupić żeliwny garnek, a dokładniej gar wyglądem przypominający wiaderko z przykrywą, o pojemności 6, 8, a nawet 10 l.Można go kupić w supermarketach (Tesco lub Real). Kiedy już spróbujecie przyrządzonego w nim dania na pewno nie będziecie żałować wydanych pieniędzy, tym bardziej, że jest to inwestycja na całe życie.
Podstawą potraw z gara są ziemniaki i biała kapusta. Reszta składników jest dowolna i zależy od gustu przyrządzającego potrawę, czyli „co kto lubi”. Zasada przygotowania jest bardzo prosta. Polega na układaniu warstwami ziemniaków naprzemiennie z dodatkami. Może to być kiełbasa, boczek, mięso skrojone w kostkę i przesmażone wcześniej z cebulką, ale także pieczarki, papryka, marchewka, brokuły, kalafior itp. Wszystko zależy od waszej inwencji. Można przyrządzić wersję mięsną, ale i w wersji dla jaroszy potrawy są równie wspaniałe.
Gar trzymamy nad żarem lub na małym ogniu około 45 minut do godziny.
A oto jedna z wielu możliwych wersji:
Gar smarujemy wewnątrz olejem, wykładamy dno oraz boki gara liśćmi świeżej kapusty. Na liście kapusty układamy pierwszą warstwę obranych, posolonych i pokrojonych w dość grube talary ziemniaków. Następnie układamy boczek, świeżą cebulę w plastrach, paprykę pokrojoną w prążki i całość posypujemy przyprawami typu pieprz, papryka, mieszanka do grilla itp. Następna warstwa to znowu ziemniaki, na które układamy paprykę, cebulę, brokuły i przyprawiamy. Potem kolejna warstwa ziemniaków itd. Pamiętajcie, że w miarę układania warstw należy boki gara obficie okładać liśćmi kapusty, jak również nakryć nimi wypełniony garnek. Całość przykrywamy pokrywką i wstawiamy do ogniska, w którym powinno być dużo żaru.
Gar trzymamy nad żarem lub w mały ogniu około 45 minut do godziny. Kiedy zobaczycie, że pokrywa lekko podskakuje i ulatnia się z pod niej para, należy ją zdjąć i sprawdzić, czy kapusta się nie przypala. Jeśli jest mocno przypalona, należy ograniczyć ogień lub przewiesić gar wyżej. Nie wpadajcie w panikę: zewnętrzna warstwa kapuściana zawsze się przypali, gdyż taka jest jej rola. Ale jeżeli ułożycie grube (ok. 1 cm) warstwy liści – to te wewnętrzne nie przypalone będą wspaniale smakować.
Podstawą potraw z gara są ziemniaki i biała kapusta.
Dla wegetarianów polecam przekładanie ziemniaczanych warstw przeróżnymi kombinacjami warzywnymi. O tej porze roku nie będzie to sprawiało większych trudności.
Trudno jest precyzyjnie podać ilość poszczególnych składników, gdyż decyduje o tym zarówno pojemność gara jak i grubość układanych warstw (na początek proponuję 3 warstwy). Na pewno będzie nam potrzebna duża główka kapusty, co najmniej 3 kg ziemniaków, 0.5 kg cebuli, papryki, z kilogram kiełbasy, boczku lub zamiennie innych składników (Proporcje na gar 8 l).
UWAGA – każdy gar to niespodzianka, zawsze smakuje inaczej, ale zawsze cudownie zaskakuje. Życzę smacznego, wasza Frog.