W trakcie trwającego do 7 sierpnia Festiwalu Filmowego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą dla widzów przygotowano premierowe pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych ze świata i Polski, projekcje pod gołym niebem, przedstawienia teatralne, koncerty, spotkania literackie i warsztaty filmowe.Wśród wydarzeń specjalnych będzie m.in. inauguracja Roku Krzysztofa Kieślowskiego, projekcja filmu „Amator” i spotkanie z gościem specjalnym Jerzym Stuhrem. Zostanie także otwarty cykl „Portrety Filmowe”, w tym roku poświęcony Andrzejowi Kondratiukowi. Zaplanowano także specjalną prezentację filmu zrealizowanego według tekstu Grahama Greena „Trzeci Człowiek” z 1949 roku z udziałem Orsona Wellesa. „Trzeci człowiek” ze względu na swoją szpiegowsko-polityczną tematykę przez lata był niedostępny dla polskiej publiczności.
Festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinie Plus GSM na Małym i – po raz pierwszy – na Dużym rynku Kazimierza, gdzie stanie olbrzymi ekran, na którym w każdy festiwalowy wieczór będą organizowane otwarte projekcje pod gołym niebem.
Oficjalne otwarcie Festiwalu „Wysokie temperatury filmowe” nastąpi 3 sierpnia, a zainauguruje go premierowa projekcja „Skazanego na bluesa” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, filmu poświęconego legendzie Ryszarda Riedla, charyzmatycznego, nieżyjącego już lidera zespołu Dżem. Po filmie odbędzie się koncert zespołu.
Program tegorocznego Festiwalu to przede wszystkim filmy premierowe. W programie znajdą się m.in. nagrodzona główną Nagrodą Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes 2005 i Nagrodą Specjalną Jury na Sundance Film Festiwal komedia Mirandy July „Ty i ja i wszyscy, których znamy”. Widzowei obejrzą także m.in. komedię romantyczną „Smak życia 2” Cedrica Klapischa z Audrey Tautou, „36” z Gerardem Depardieu i Danielem Auteil oraz „Głosy niewinności” Luisa Mandoki.
Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Unii Europejskiej powinni koniecznie zobaczyć film Hannesa Stöhrea „Jeden dzień w Europie” portretujący współczesnych mieszkańców Starego Kontynentu pochodzących z różnych krajów i w rozmaitych sytuacjach życiowych w ciągu jednego szczególnego dnia – finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Producentem festiwalu jest Niezależna Fundacja Filmowa, współfinansuje go Ministerstwo Kultury, partnerem festiwalu jest Plus GSM, a sponsorami Toyota i Hewlett Packard. Patronami medialnymi są: „Dwójka”, „Gazeta Wyborcza”, tygodnik „Ozon”, tygodnik „Gala”, miesięcznik „Gala Filmowa”, Program 3 PR, Wirtualna Polska, portal stopklatka.pl