35 filmów w ośmiu pokazach – to oferta jubileuszowego X Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych Nurt 2004. Największa filmowa impreza w naszym regionie rozpoczyna się dziś we wtorek w Kieleckim Centrum Kultury. Tegoroczny przegląd potrwa cztery dni i zakończy się w piątek 26 listopada.Na jubileuszową edycję zgłoszono 115 filmów, z których komisja konkursowa wybrała 35. Reprezentują one dziewięć terenowych ośrodków TVP, ale – co zaskakujące – aż 38 producentów zewnętrznych. Zdaniem fachowców dobrze świadczy to o kondycji krajowej dokumentalistyki. – Ci, którzy mówią o kryzysie polskiego dokumentu, muszą być niespełna rozumu – mówi Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny Nurtu.
Zaplanowano osiem pokazów głównych, m.in. „Po Jedwabnem” (filmy pokazujące inne spojrzenie na Polaków w czasie wojny), „W pobliżu artystów” (pokazana będzie dokumentalna sylwetka kieleckiego artysty Radka Nowakowskiego) czy „Na prawo… patrz” (poruszające filmy ukazujące wszystkie strony polskiego prawa). Jednym z filmów tego ostatniego pokazu będzie reportaż „Ośmiornica” autorstwa Krzysztofa Heroda z kieleckiego ośrodka TVP – reporterskie podsumowanie dotychczasowego stanu afery starachowickiej.
Widzów czeka też aż pięć pokazów specjalnych, m.in. tradycyjny, składający się ze zwycięskich filmów poprzedniej edycji Nurtu, ale także dwa retrospektywne, pokazujące najlepsze filmy z dziesięcioletniej historii festiwalu. Bohaterem kolejnego będzie Andrzej Żuławski – w czwartek o godz. 19 w Galerii Winda KCK podczas spotkania z reżyserem pokazana będzie jego kontrowersyjna „Szamanka” z Bogusławem Lindą.
Festiwalowi towarzyszyć będą imprezy okolicznościowe, np. Centrum Strategii TVP SA organizuje w piątek seminarium „Ewolucja gatunkowa form dokumentalnych w Polsce i na świecie”. Również w piątek o godz. 16.30 w Galerii Winda spotkanie z Anną Bikont, dziennikarką „Gazety Wyborczej”, która będzie promować swoją książkę „My z Jedwabnego”. Uroczyste zakończenie festiwalu i rozdanie nagród odbędzie się w piątek o godz. 19 na dużej scenie KCK.
Bilety na poszczególne pokazy kosztują 5 zł.
Nurt 2004 w liczbach
115 – filmów zgłoszono na festiwal
38 – producentów zewnętrznych zgłosiło swoje dzieła
35 – filmów zobaczymy
9 – ośrodków telewizyjnych nadesłało swoje filmy
8 – pokazów głównych
5 – pokazów specjalnych
4 – dni potrwa festiwal
3 – filmy wyprodukował kielecki ośrodek TVP
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza