Kolejna, szósta już edycja Filmostrady ruszy 30 września. Wśród filmów prezentowanych w trakcie poprzednich edycji festiwalu znalazły się takie tytuły, jak „Wiosna, lato, jesień, zima … i wiosna” w reżyserii Kim Ki-Duka, „Dom wariatów” Andrieja Konczałowskiego, „Miasto Boga” Fernando Mereillesa czy „Spiskowcy rozkoszy” Frankq Svankmajera.Jak co roku na program Filmostrady złożą się filmy zrealizowane przez znanych mistrzów światowego kina i debiutantów, prezentowane i doceniane na festiwalach na całym świecie.
Zmianie ulegnie formuła imprezy. W programie festiwalu znajdzie się sześć tytułów; wszystkie trafią do kin pod wspólnym szyldem. Każdy z filmów będzie miał jednak oddzielną premierę kinową, a przez to – szansę na dłuższą obecność na ekranach kin.
Filmy trafią do kin w około półtoramiesięcznych odstępach.
Cała zima bez ognia
(Tout Un Hiver Sans Feu)
Filmem, który otworzy tegoroczną edycję Filmostrady będzie jeden powstała w Szwajcarii „Cała zima bez ognia” (Tout Un Hiver Sans Feu) Grega Zglińskiego. To jeden z filmów konkursowych ubiegłorocznego MFF w Wenecji, a także zdobywca jednego z najważniejszych szwajcarskich wyróżnień filmowych, Swiss Film Prize w kategorii Najlepszy Film. Obraz prezentowany był także w konkursie MFF w Valladolid, a w Wenecji otrzymał nagrodę SIGNIS – katolickiej organizacji kinematografii i sztuki audiowizualnej. Na tegorocznym Festiwalu w Łagowie film otrzymał Brązowe Grono.
Film dotyka bolesnego tematu utraty dziecka przez małżeństwo. Ich 5-letnia córka ginie w pożarze, a oni sami pogrążają się w cierpieniu balansującym na granicy szaleństwa. Ona zamyka się w swoim świecie, on próbuje żyć normalnie. Kiedy żona trafia do kliniki psychiatrycznej, bohater próbuje sprzedać farmę i podejmuje pracę w fabryce. W kantynie poznaje Labinotę (w tej roli świetna Gabriela Muskała), która uciekła przed wojną z Kosowa. Podobnie jak mężczyzna, dziewczyna również ma za sobą osobisty dramat. Cierpienie zaczyna ich do siebie zbliżać.
Reżyseria: Greg Zgliński
Występują: Blerim Goci, Gabriela Muskała, Marie Matheron
Planowana data premiery: 30 września
Frankie
(Dear Frankie)
Prezentowany w sekcji „Un Certain Regard” na MFF w Cannes w 2004 r. film otrzymał trzy nominacje do nagrody BAFTA – reżyser Shonie Auerbach przyniósł nominacje w kategorii Najlepszy reżyser oraz Najbardziej obiecujący debiut, zaś odtwórcy głównej roli (Jack McElhoe) nominację w kategorii Najlepszy debiut.
Film doceniła publiczność festiwalu w Los Angeles, przyznając mu Nagrodę publiczności. „Frankie” był ponadto prezentowany na Festiwalu w Heartland, w High Fall (Nagroda publiczności), w Montrealu (Nagroda Golden Zenith dla Najlepszego filmu amerykańskiego) oraz w Seattle (nagroda w sekcji „Kino kobiece”).
W obrazie tym 9-letni Frankie tęskni za ukochanym ojcem, którego nigdy nie widział i którego zna wyłącznie z listów. Chłopiec nie wie jednak, że miłość, która łączy go z ojcem, to iluzja.
To matka odpisuje na listy chłopca. Sama stworzyła mu inny, wspaniały świat… Kochającego ojca, egzotyczne podróże, nawet nazwę statku, na którym miałby pływać jako marynarz.
Pewnego dnia do portu w mieście, w którym mieszka Frankie, wpływa statek o identycznej nazwie. Chłopiec wybiera się na spotkanie z ukochanym ojcem. Matka musi podjąć decyzję: pozwolić, aby zawalił się zaczarowany świat czy zbudować nowy? Bieg wydarzeń zaskoczy wszystkich.
Planowana data premiery: listopad 2005
Ty i ja, i wszyscy, których znamy
(Me and You and Everyone We Know)
Zdobywca Złotej Kamery oraz głównej nagrody „Tygodnia Krytyki” na MFF w Cannes 2005, nagrody specjalnej jury na festiwalu w Sundance, nagrody publiczności na MFF w San Francisco oraz na festiwalu w Los Angeles, nagrody w kategorii Najlepszy reżyser oraz nagrody publiczności na MFF w Newport, a także tytułu Najlepszego filmu festiwalu w Filadelfii.
Reżyseria: Miranda July
Planowana data premiery: styczeń 2006
Łuk
(The Bow)
Film prezentowany na MFF Cannes 2005 w sekcji „Un Certain Regard”.
„Koreański tradycyjny łuk jest bronią, z której można przeszyć człowieka. Ale równocześnie jest smyczkowym instrumentem, którego muzyka może zachwycać otoczenie. Jego posiadaczem jest sędziwy rybak, mieszkaniec starego wraku, zakotwiczonego z dala od lądu, na pełnym morzu. Stary wychowuje dziewczynę i niecierpliwe czeka na jej 17 urodziny, by wziąć z nią uroczysty ślub. Zamyślone kino Kim Ki-Duka (reżysera „Wiosny, lato, jesień, zima
i wiosna”) z jego przekonaniem o sensowności świata i z jego zapatrzeniem na piękno natury i dobroć człowieka.” (Jerzy Płażewski, „Kino”)
Reżyseria: Kim Ki-Duk
Planowana data premiery: luty 2006
Życie jest muzyką
(Crossing the Bridge – The Sound of Istambul)
Najnowszy film Fatiha Akina, reżysera filmu „Głową w mur” – zdobywcy Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI na MFF w Berlinie 2004. Film „Życie jest muzyką” znalazł się w programie tegorocznego MFF w Cannes (poza konkursem).
Film stanowi efekt niezwykłej wyprawy Europejczyka, który przemierzył ulice Stambułu rejestrując muzykę, w rytm której toczy się życie miasta. Powstała fascynująca muzyczna mozaika: od muzyki elektronicznej poprzez rock i hip-hop do ludowej muzyki tureckiej.
W Stambule muzyki nie trzeba szukać. Jest wszędzie. W barach, na podwórkach, na ulicach i w kawiarniach. Punkrock, pop, jazz, rap i folklor. Dźwięki obce i znane, niektóre rozkosznie egzotyczne. Cudowna mieszanka kultury Azji, Europy, Wschodu i Zachodu.
Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się m.in. utwory neopsychodelicznej grupy Baba Zula, grup rockowych Duman i Replika, twórców muzyki breakdance Istanbul Style Breakers, utwory w wykonaniu kanadyjskiej piosenkarki folkowej Brenny MacCrimmon, kurdyjskiego piosenkarza Aynura, „Elvisa of Arabesque” Orhana Gencebaya, utwory w wykonaniu legendarnych wokalistek Muzeyyen Senar oraz Sezen Aksu.
„Życie jest muzyką” to wciągający portret Stambułu – miasta tętniącego życiem i muzyką. Miasta wielu kultur, które łączy jedna prawda: najważniejsze jest życie. I muzyka.
Planowana data premiery: marzec 2006
Uśpione dziecko
(The Sleeping Child)
Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Koszalinie w 2004 r. film w reżyserii Yasmine Kassari. Jury w Koszalinie uhonorowało ponadto odtwórczynię głównej roli (Rachida Brakni) nagrodą w kategorii Najlepsza rola żeńska.
XXI wiek. Północne Maroko. Młody mężczyzna, młoda kobieta: bohaterów poznajemy w dniu wielkiego święta. To dzień ich ślubu. Jedyny, jaki przeżyją razem. Tuż po nocy poślubnej mężczyzna wyjeżdża. Jak się okazuje – na zawsze.
Dla niego wyjazd oznacza wolność. Dla porzuconej kobiety wegetację. Czy podobnie jak tysiące innych kobiet całe życie spędzi samotnie, uwięziona w tradycyjnym świecie rządzonym surowym prawem szariatu?
Planowana data premiery: marzec 2006