Trzy pokazy konkursowe już za nami – dziś kolejne dokumenty, a wieczorem przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Andrzeja Barańskiego, reżysera urodzonego w Pińczowie.– Ale to nie będzie dokument – zastrzega Andrzej Barański, który dziś wieczorem spotka się z widzami w KCK. Dokument Barański pokazał na Nurcie rok temu. Teraz przyjedzie z filmem „Parę osób, mały czas”. Na jego nakręcenie czekał siedem lat. To opowieść o związku Mirona Białoszewskiego i niewidomej poetki Jadwigi Stańczakowej. W rolach głównych: Andrzej Chudziak i Krystyna Janda, która za tę rolę dostała nagrodę na tegorocznym 30. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
– Reżyser będzie naszym gościem specjalnym. Mieliśmy już na Nurcie Zanussiego, Żuławskiego, będziemy mieć Barańskiego – mówi Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny Nurtu, który wczoraj wieczorem uroczyście otworzył tegoroczny, jedenasty już, Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych. – Po pierwszym dniu wiemy, że jak zwykle nie zawodzą licealiści, którzy tłumnie przychodzą na pokazy. Gorzej jest ze studentami – przyznaje Miklaszewski. Najgorzej z obecnością studentów na sali było podczas poniedziałkowego pokazu „Into the West”, najnowszej produkcji Stevena Spielberga. – Wszelkimi sposobami staramy się do nich dotrzeć. Miejmy nadzieję, że jeszcze się pojawią – mówi Marzena Michałowska z Impresariatu KCK.
Jednym ze sposobów są plakaty reklamujące Nurt, które wiszą na mieście. – Okazuje się, że trzeba je uzupełniać, bo giną. To chyba znaczy, że w Kielcach są ludzie, którzy je kolekcjonują – śmieje się Krzysztof Miklaszewski.
Bilety na pokazy kosztują 5 zł. Można je kupić w kasie KCK. A my dla naszych czytelników mamy po trzy wejściówki na dzisiejsze i jutrzejsze pokazy konkursowe Nurtu. Aby je zdobyć, wystarczy zadzwonić dziś między godziną 9.30 a 10 pod numer 36-36-199.
Co dziś na Nurcie?
IV pokaz konkursowy „TO NIE JEST KONIEC ŚWIATA” (godz. 9 – 11, duża scena KCK):
– „Mastersi”. Obraz walki o aktywną obecność w życiu społecznym grupy usportowionych staruszków.
– „Księżniczka Weronika”. Filmowa opowieść o dniu prawdziwego szczęścia nieuleczalnie chorej dziewczynki.
– „To nie jest koniec świata”. Jeden z odcinków telenoweli dokumentalnej o „amazonkach” i ich sposobie na nowe życie po amputacji piersi.
– „Larwy doktora Orkiszewskiego”. Wstrząsająca w obrazie (ze względu na pokazaną metodę leczenia), ale i krzepiąca w przesłaniu (ze względu na ujawnione postawy) rejestracja walki o życie chłopca, ofiary wypadku.
– „Chciałem wstać”. Portret młodego Ślązaka, który utraciwszy obydwie nogi w wypadku kolejowym, powraca do normalnego życia.
– „Moje dziecko jest aniołem”. Dokumentalna psychodrama, której „bohaterami” stali się rodzice dzieci zmarłych w czasie porodów i tuż po nich.
V pokaz konkursowy „ODMIEŃCY” (godz. 12 – 14, duża scena KCK):
– „Ojciec Góra”. Portret dominikanina, którego działalność duszpasterska to unikatowy obraz fenomenu socjologicznego, psychologicznego, a nade wszystko religijnego.
– „Odmieńcy”. Reportaż wydobywający z odmętów szarej codzienności małego Mołodzina kilku „ludzi sukcesu”, którzy postanowili nie poddać się obowiązującemu tutaj marazmowi.
– „Uczeń czarnoksiężnika”. Portret Karola Modzelewskiego, niepokornego pioniera buntu polskich lewicowych intelektualistów przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.
– „Big Han”. Niesamowity, ze względu na zgodę bohatera na swe „totalne obnażenie”, portret Adama Hanuszkiewicza.
VI pokaz konkursowy „NOWA RODZINA” (godz. 16 – 18, duża scena KCK):
– „Boję się”. Dokumentalny thriller o nieustannym zagrożeniu ze strony ojca – degenerata, od którego, mimo rozwodu, najbliżsi wciąż nie mogą się wyzwolić.
– „Historia z happy endem”. Zapis adopcji, której bohater, ofiara uwarunkowanej genetycznie choroby skóry, po tragicznej śmierci matki, odnajduje swoją rodzinę w Berlinie.
– „Nowa rodzina”. Opowiastka o „bezkolizyjnym” wejściu w nową rodzinę Dawida, wychowanka Domu Dziecka w Krasnem na Podlasiu.
– „Bóg jest z nami, mężczyznami”. Znakomita obserwacja dokumentalna obowiązującej w Albanii rodzinnej hierarchii.
I specjalny wieczór filmowy Nurtu 2005: pokaz przedpremierowy filmu „Parę osób, mały czas” (na ten seans wstęp wolny). Po pokazie spotkanie z reżyserem – Andrzejem Barańskim (godz. 19 – 22, mała scena KCK).
ags
Słowo