Po Koyaanisqatsi, pokazującym szaleństwo świata i Powaqqatsi, ukazującym życie w transformacji, powstała trzecia część – Naqoyqatsi. To wizja świata, którym rządzi technologia. Technologia, która daje początek wojnie cywilizacyjnej przemocy. Naqoyqatsi to oszałamiające wiązki obrazów i efektów specjalnych. Wstrząsający obraz przenikania się światów – ludzkiego, natury i technologii.
Muzykę, podobnie jak do dwóch wcześniejszych części trylogii, stworzył Philip Glass. Partie wiolonczeli wykonał Yo-Yo Ma.Naqoyqatsi to sztuka w trzech aktach. W pierwszym przyglądamy się rzeczywistości opętanej siecią elektronicznych łączy, gdzie język ludzki szybo zmienia się w język kodów numerycznych.
W drugiej części obserwujemy mechanizm gry sportowej, widowiskowej i emocjonującej konkurencji. Oglądamy świat rywalizacji, który dzięki mediom i przemysłowi rozrywkowemu przeradza się w nałóg ogarniający całą kulę ziemską.
Finał jest jeszcze bardziej zaskakujący. Nagle opowieść zmienia tempo, przyspiesza, nabierając szybkości wręcz niebezpiecznej. Taki właśnie jest obraz życia w XXI wieku.
Film zapowiada się iście arcyciekawie. Mimo iż niepokojące jest skłanianie się reżysera w kierunku specyficznej dziedziny zycia jakie są media. Spreparowane sztucznie obrazy mogą zgnieść film pod względem przesłania artystycznego. Kto jednak powiedział że wszystkie trzy części trylogi muszą być do siebie podobne? Bez wątpienia napwno warto wybrać się do kina i samemu przekonać się na czym polega fenomen QATSI.
Reżyser – Godfrey Reggio. Producent – Steven Soderbergh.
Zdjęcia / montaż – Jon Kane. Muzyka – Philip Glass (wykonanie z towarzyszeniem wiolonczelisty Yo – Yo Ma)
Występują: Fidel Castro, Bill Clinton, Albert Einstein, George Harrison, Adolf Hitler, Elton John, Henry Kissinger, Osama Bin Laden, John Lennon, Julia Louis-Dreyfus, Paul McCartney, Ringo Starr