Po oscarowym sukcesie „Piotrusia i wilka” o polskiej animacji zaczęło być głośno. Okazuje się, że mamy więcej filmów, z których możemy być dumni.Spotkanie otworzy „Zmiana warty”, film Włodzimierza Haupe i Haliny Bielickiej z 1958 roku. Bohaterowie to pudełko zapałek oraz Księżniczka i Wartownik, między którymi rodzi się uczucie. Zapałki rzucają światło i cienie, wydają efekty dźwiękowe. Jeden nieostrożny ruch pary powoduje, że wszystko zaczyna płonąć.
„Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku to pierwszy polski film nagrodzony Oscarem. Twórca rok poświęcił tylko tej jednej produkcji. Po sukcesie filmu autor wyjechał na stałe do USA. Akcja toczy się w zamkniętym pokoju, gdzie równocześnie dzieją się wydarzenia, które mogły być udziałem różnych ludzi w różnym czasie.
„Katedra” powstała w oparciu o opowiadanie Jacka Dukaja. Film z 2002 roku to dzieło Tomasza Bagińskiego. Reżyser poświęcił mu trzy lata. Największy sukces „Katedry” to nominacja do Oscara. Bohaterem jest pielgrzym zwiedzający gigantyczną konstrukcję, która kojarzy się ze szkieletem średniowiecznej katedry.
Seanse najpopularniejszych polskich filmów animowanych w czwartek 27 marca o godz. 17 w Oratorium Świętokrzyskim przy ul. 1 Maja 57 w Kielcach. Wstęp wolny.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce, angk