Kino WDK zaprasza na seanse w dn.14-20 stycznia: Moon i Wyjście przez sklep z pamiątkami oraz Biała wstążka w cyklu "Widnokrąg dobrego kina"."Moon" – reż. Duncan Jones (thriller/fantastyczno- naukowy, Wielka Brytania, 2009, 97 min)
wyst.: Sam Rockwell, Matthew Berry, Robin Chalk
14.1 – 18:00
15.1 – 20:00
16.1 – 18:00
17.1 – 20:00
Sam Bell pracuje dla firmy Lunar Industries. W ramach kontraktu od 3 lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Jego jedynym towarzyszem jest superinteligentny komputer Gerty. Sam nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią. Raz na jakiś czas otrzymuje jedynie krótkie wiadomości video od swojej ukochanej żony Tess.
Misja Sama zbliża się do upragnionego końca. Zanim jednak wybije godzina powrotu na Ziemię, Sam dokona szokującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niego i Gerty’ego w stacji przebywa ktoś jeszcze. Pewnego dnia, podczas prac w terenie, Sam ulega wypadkowi i traci przytomność. Po przebudzeniu zyskuje coraz większą pewność, że stał się obiektem cynicznej manipulacji. Przekonany, że nikomu nie może ufać, zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Krok po kroku zbliża się do odkrycia prawdy, która może się okazać znacznie bardziej niebezpieczna niż podejrzewa…
W swoim fabularnym debiucie reżyser i scenarzysta Duncan Jones (prywatnie – syn piosenkarza Davida Bowie) celowo umiejscowił akcję filmu na Księżycu, planecie, która, widoczna dla oka, nieustannie fascynuje swą tajemniczością.
Celem twórców było pokazanie bohatera w ograniczonej przestrzeni, w zderzeniu nie tylko z własnymi słabościami, ale także siłą zła, które zaczyna odkrywać. Reżyser dał upust swoim dwóm fascynacjom: człowiekiem jako jednostką i odległą galaktyką, inspirującą go od dzieciństwa. Twórcy skupili się na jednym bohaterze, pokazując jego wcześniejsze wcielenie. W obie role wcielił się Sam Rockwell, aktor o ogromnych możliwościach, które zaprezentował nie tylko w tym, ale i wcześniejszych swoich filmach. Głosu komputerowi Gerty’emu użyczył laureat Oscara Kevin Spacey.
Film nie przypadkowo miał swoją premierę w 40 – tą rocznicę lądowania człowieka na księżycu. Mimo, iż historia przedstawiona w "Moon" jest fikcyjna, wpleciono w nią również wątki oparte na badaniach naukowych nad Helium-3, lekkim, nieradioaktywnym izotopem helu, w którego złoża obfituje powłoka Księżyca. Wyniki prowadzonych badań wskazują na to, że Helium-3 jest niezbednym składnikiem w procesie łączenia energii pochodzacej z różnych źródeł. Użycie Helium-3 czyni energię przyjazną dla otoczenia naturalnego, co ma ogromne znaczenie dla rosnących potrzeb energetycznych Ziemi.
zwiastun filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=twuScTcDP_Q
"Wyjście przez sklep z pamiątkami" – reż. Banksy (dokumentalny/komedia, USA, Wielka Brytania, 2010, 87 min)
wyst.: Banksy, Shepard Fairey, Thierry Guetta
14.1 – 20:00
15.1 – 18:00
16.1 – 20:00
17.1 – 18:00
"Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co "Karate Kid" dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co "Szczęki" dla surfingu…" – mówi Banksy, legendarny, brytyjski artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat. "Wyjście przez sklep z pamiątkami" jest jego reżyserskim debiutem i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących akcji ulicznych Banksiego.
Bohaterem jest Therry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.
Niemożliwe?
Świetna rozrywka. Filmowa hybryda gatunkowa utrzymana w rewelacyjnym tempie. (…) choć wszyscy ciągle tu żartują, to przesłanie filmu jest poważne. "Wyjście.." staje się refleksją nad komercjalizacją sztuki, która zrodziła się w podziemiu. Opowieścią o tym, jak spontaniczny gest zamienia się w produkt komercyjny. Jak żelazne prawa mody i rynku promują hochsztaplerkę zamiast artyzmu.
Krzysztof Kwiatkowski, "Newsweek"
zwiastun filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=k02t4cvJwUo
WIDNOKRĄG DOBREGO KINA STYCZEŃ 2011 – OBLICZA ZŁA:
W pierwszym miesiącu nowego filmowego roku zapraszamy na obrazy pokazujące zło w różnych postaciach – brutalne oblicze mafii korsykańskiej ("Prorok"), zmagania pojedynczego człowieka z opresyjnym systemem politycznym Wlk. Brytanii lat 80 ("Hunger" Steve’a McQuenna), narodziny systemu totalitarnego w społeczeństwie niemieckim tuż przed wybuchem I wojny światowej ("Biała wstążka" Michaela Haneke).
19.1, godz.19:00
"Biała wstążka" – reż. Michael Haneke (dramat/wojenny, Austria, Francja, Niemcy, 2009, 145 min)
wyst.: Christian Friedel, Leonie Benesch, Fion Mutert
Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar. Nauczyciel miejscowej szkoły obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę…
zwiastun filmu: