Kino WDK zaprasza na seanse w dniach 1 – 6 grudnia. Dokument i fabuła w najlepszym wydaniu.W ostatnim miesiącu upływającego roku zapraszamy serdecznie na spotkanie z filmem dokumentalnym. Pokażemy głośne produkcje ostatnich lat, będące dowodem na to, że bardzo często filmy rejestrujące naszą rzeczywistość są dużo ciekawsze od fikcji filmowej, tworzonej przez zawodowych scenarzystów.
Pokażemy filmy o poszukiwaniu sensu życia na końcu świata ("Spotkania na krańcach świata"), o potędze rzeczywistości medialnej generowanej w studiach telewizyjnych ("Wideokracja"), o sile marzeń pozwalającej na robienie rzeczy niemożliwych ("Ślepy los") i o tym, co tak naprawdę dzieje się z naszymi pieniędzmi w skali globalnej ("Zaróbmy jeszcze więcej")…
1.12, godz.19:00
"Spotkania na krańcach świata" – reż. Werner Herzog, (dokumentalny, Wielka Brytania, USA, 2007, 90min) wyst.: Werner Herzog, David Ainley, Samuel Bowser
Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce (?) ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu. Hydraulik wywodzący się z królewskiej rodziny Azteków czy filozof pracujący jako operator koparki, to inny przykład elitarności tego miejsca. Swoboda, z jaką o swojej pracy i jej wyjątkowym charakterze opowiadają, fascynuje i odzwierciedla ich wewnętrzną wolność. W Mc Murdo, głównej bazie naukowej, która przypomina miasteczko górnicze, nadal stoi dom zbudowany w 1901 roku przez pierwszych zdobywców Antarktydy, Scotta i Shackletona. Herzog pokazuje materiały archiwalne, nadając drugi wymiar oglądanej teraźniejszości. Sposób przedstawiania przyrody Bieguna Południowego i łączenie go ze specyficzną ścieżką dźwiękową dają poczucie zbliżania się do tajemnicy. Na początku filmu dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien zagubiony pingwin odciśnie piętno na tym filmie…
Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2009 – Nominacja do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny"
2009 – Nagroda Independent Spirit w kategorii "Najlepszy film dokumentalny"
2008 – Nominacja do nagrody Satellite w kategorii "Najlepszy film dokumentalny"
http://www.youtube.com/watch?v=iO9cTgwBhbY
bilety w cenie 5zł
"Śmietnisko" – (dokumentalny, Brazylia, Wielka Brytania, 2010, 98 min), reż. Lucy Walker
wyst.: Vik Muniz, Fabio Ghivelder, Isis Rodrigues Garros
3.12 – 18:00
5.12 – 20:00
6.12 – 18:00
Film jest zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro.
Na miejscu artysta fotografuje eklektyczną grupę "catadores", jak nazywa się samozwańczych zbieraczy materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Pierwotnym założeniem Munitza było "odmalowanie" zdjęć catadores za pomocą śmieci. Jednak podczas współpracy z tymi inspirującymi postaciami, gdy na podstawie zrobionych im zdjęć na nowo tworzyli ze śmieci własne podobizny, okazało się, że catadores z godnością. lecz jednocześnie rozpaczą próbują na nowo wyobrazić sobie własne życie. Lucy Walker (reżyserka filmów "Devil’s Playground" oraz "Ślepy los") z ogromnym wyczuciem towarzyszy całemu procesowi, przedstawiając na końcu wzruszający dowód możliwości zmiany poprzez sztukę oraz ukazując alchemię ludzkiej duszy…
http://www.youtube.com/watch?v=6vyP5YJR2F4
"Essential Killing" – (thriller/wojenny, Polska, Norwegia, Irlandia, Węgry, 2010, 83 min), reż. Jerzy Skolimowski
wyst.: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, Phillip Goss
3.12 – 20:00
5.12 – 18:00
6.12 – 20:00
Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Mohamed, złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Europie Środkowej. Udaje mu się uciec z transportu. Teraz, by przeżyć, nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią.
Mocny, przejmujący, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny – nowy film Jerzego Skolimowskiego, okrzyknięty największym zagranicznym sukcesem polskiego kina od czasów Kieślowskiego. Zdobywca trzech nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Głośny thriller, w którym główne role zagrali Vincent Gallo i Emmanuelle Seigner…
http://www.youtube.com/watch?v=bVLhDsH1xVQ
FILMOWY KLUB SENIORA
5.12, godz.15:00
"Operacja Dunaj" (komedia, Czechy, Polska, 2009, 104 min), reż. Jacek Głomb
wyst.: Maciej Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Kot
Polsko-czeska superprodukcja z gwiazdorską obsadą.
Na ekranie Maciej Stuhr, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski oraz. Jiri Menzel – zdobywca Oscara, jeden z najsłynniejszych czeskich reżyserów i aktorów.
W sierpniu 1968 roku, podczas inwazji (zdaniem niektórych "przyjacielskiej" interwencji) wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację zaginęła "Biedroneczka" – wysłużony polski czołg. To wydarzyło się naprawdę. Dalsze zabawne losy bohaterów filmu nie mają już żadnego przełożenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby tego było mało – "parkuje" w niespodziewanym miejscu.Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy polegną w starciu z niechęcią czeskich "przyjaciół" i urodą czeskich dziewcząt?
"Operacja Dunaj" – film w reżyserii Jacka Głomba i "pod specjalnym nadzorem" Jiriego Menzla , który nie tylko zagrał jedną z głównych ról, ale był też opiekunem artystycznym obrazu…
http://www.youtube.com/watch?v=9AwvY8fM-Us
Cennik:
Bilety w cenie 12/10 złotych na każdy seans do nabycia w kasie kina.
Widnokrąg Dobrego Kina – 5zł.
Filmowy Klub Seniora – 12/10/5zł (emeryci, renciści)
info: 36 55 148
http://www.wdk-kielce.pl
kino@wdk-kielce.pl
Kino WDK jest kinem wolnym od reklam.
Seanse rozpoczynają się punktualnie o wyznaczonej godzinie.
Kino zastrzega sobie możliwość zmian w repertuarze.
Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
W kinie WDK jest realizowany ogólnopolski program NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ:
http://www.edukacja.nowehoryzonty.pl/edukacja/index.do
Do zobaczenia w kinie!