Film opowiada o tym, czego wielu z nas (zwłaszcza młodszych) dobrze już nie pamięta, czasach komuny, a osadzony jest w realiach byłej NRD.W pracowicie konstruowanej scenografii komunistycznego Berlina dzieje się historia na poły tragiczna i śmieszna – cytat: ” Bohaterem filmu jest typowa rodzina ze wschodniego Berlina: matka samotnie wychowująca dwójkę dorastających dzieci (ojciec – co takie typowe już nie było – uciekł na Zachód). Rodzina mieszka w bloku, matka ma duszę społecznicy i partyjnej aktywistki, co natychmiast zostaje docenione przez stosowne czynniki, nagradzające ją orderami i zaproszeniami na oficjalne uroczystości. Na obchody 40. rocznicy NRD w 1989 roku jednak nie dociera. Widząc syna – uczestnika antypaństwowej demonstracji – pałowanego przez policję, dostaje zawału na ulicy…” jak napisał Kamil Rudziński w miesięczniku KINO.
Liczne sytuacje wzbudzające śmiech zaszufladkowały ten obraz do gatunku komedia. Jak to często z szufladkami bywa, nie bardzo mi on do niej pasuje, z pewnością nie wszystko jest w nim śmieszne. Mniejsza o etykietki, to ciekawy film gdzie reżyser przedstawia ludzkie losy wybierając takie tło jakie mu najlepiej do jego historii pasuje. Bohaterowie przeżywają i doświadczają uczucia miłości, matczynej, synowskiej no i oczywiście tej świeżej, młodzieńczej. Jest to jednym słowem również film o miłości w wielu jej wymiarach, do której tak wielu z nas tęskni. A przy tym historia opowiedziana jest zabawnie, ciepło refleksyjnie. Czego więcej trzeba? Po prostu dobre Kino.
W 2004 roku – jak się łatwo domyślić – wygrał wszystko, co się dało w Niemczech ; wygrał Cezara, za najlepszy film Unii Europejskiej r. Dostał zaledwie nominację do Brytyjskiej Nagrody Filmowej i do Złotego Globu.
I oczywiście nie dostał nawet nominacji do Oscara w kategorii filmów zagranicznych.
A żeby wiedzieć dlaczego nie dostał trzeba: urodzić się w PRLu i pójść do kina… do czego jak zwykle zapraszam.
Tedman
————————
Film „Good Bye, Lenin” zobaczymy już jutro, w czwartek 20 października w cyklu Filmowym „Super Czwartki ” w sali studyjnej kina Moskwa. Początek seansu o godzinie 16.00 Bilety w cenie 5 zł.
produkcja: Niemcy
gatunek: Komedia, Dramat obyczajowy
reżyseria: Wolfgang Becker
scenariusz: Wolfgang Becker, Bernd Lichtenberg
zdjęcia: Martin Kukula muzyka Yann Tiersen
od lat: 15
czas trwania: 120
dyst.: SPInka