Zrealizowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Chęcinach film został wyróżniony na pierwszej polskiej edycji konkursu Kid Witness News, autorskiego programu firmy Panasonic. Młodzi filmowcy sami napisali scenariusz, nakręcili obraz i zmontowali swoje dzieło.Gimnazjum z Chęcin, jako jedna z kilku szkół w Polsce, zdecydowało się wziąć udział w konkursie Kid Witness News, który firma Panasonic organizuje od 1989 r. na całym świecie. Jednak dopiero teraz odbyła się pierwsza polska edycja.
Uczniowie otrzymali sprzęt audio-wideo, a ich zadaniem było zrealizowanie krótkich filmów o tematyce ekologicznej. Ekipa chęcińskiego gimnazjum liczyła kilkanaście osób z I i II klasy. Opiekę nad młodymi filmowcami sprawowała Urszula Orkisz-Wiącek, nauczycielka biologii.
– Uczniowie mieli przeróżne pomysły na scenariusz. Ponieważ w naszym kraju ekologię młodzi ludzie kojarzą najczęściej ze śmieciami, początkowo chcieli nakręcić reportaż o dzikich wysypiskach. Podpowiedziałam im jednak, że jeśli film wygra w kraju i pojedzie na światowy pokaz do Japonii, to nie będzie najlepszą wizytówką regionu – opowiada nauczycielka.
Gimnazjaliści zdecydowali się w końcu nakręcić dwa dzieła – obraz o jaskini Raj oraz filmową grę dydaktyczną.
– Oba bardzo się spodobały jury. Film o jaskini Raj uznano z zbyt przyrodniczy, ale za to gra dydaktyczna, czyli sfilmowane makiety i plansze o tematyce ekologicznej, otrzymała wyróżnienie – dodaje opiekunka.
Uczniów z Chęcin zaproszono do Warszawy, gdzie w tamtejszym kinie Panasonic IMAX wręczono dyplomy i nagrody. – Takie konkursy są bardzo potrzebne. Uczą młodych ludzi odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii i nowych narzędzi komunikacji – mówi Remigiusz Zawadzki, współorganizator i pomysłodawca Kid Witness News.
Gimnazjaliści z Chęcin dzięki udziałowi w imprezie złapali filmowego bakcyla.
– Cała grupa zapowiedziała od razu, że za rok znowu będziemy kręcić reportaże filmowe – stwierdziła Urszula Orkisz-Wiącek.
Co to za konkurs
Konkurs Kid Witness News firma Panasonic organizuje na całym świecie od 1989 r. Swym zasięgiem program obejmuje Stany Zjednoczone, Kanadę, Japonię, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Polskę. Jego celem jest zaznajomienie dzieci z obsługą nowoczesnego sprzętu, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie im warunków do rozwoju umiejętności organizacyjnych.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza