Realizację filmu na temat tego, jak młodzi kielczanie oraz ich rówieśnicy z Izraela będą wspólnie odkrywali bolesne karty historii dotyczącej ofiar i świadków pogromu Żydów z 1946 rozpoczął w kwietniu urodzony w Kielcach a mieszkający w Hollywood – Paweł Gula.W projekcie tym weźmie udział po sześcioro młodych ludzi, wybranych przez władze oświatowe z Kielc i izraelskiego miasta Hadera.
Film ten, jak poinformował Wici.Info pomysłodawca i reżyser Paweł Gula, ma promować takie wartości, jak tolerancja, humanitaryzm i pojednanie.
„Ten dokument filmowy będzie dotykał naszej sfery rozmów o wspólnej historii. Chodzi mi o to także, by był aktualny w przekazie i wizualnie pragnę odejść od martyrologii. Pragnę byśmy nie patrzyli na siebie stereotypami, że ktoś jest Polakiem, a ktoś inny Żydem. Zależy mi na tym żeby ze sobą spotkali się: Marek i Izaak” – opowiada Paweł Gula.
Do Izraela kielczanie mają wylecieć pod koniec kwietnia. Zamieszkają tam z rodzinami swoich izraelskich rówieśników. Natomiast na początku tegorocznych wakacji rówieśnicy izraelscy przyjadą do kieleckich rodzin.
„Podczas tych wizyt młodzi ludzie mają odwiedzać ofiary i świadków pogromu Żydów z 4 lipca 1946 roku i z nimi rozmawiać. Wszystko to będzie rejestrować kamera. Pragnę, żeby spotkania odbywały się w nieformalnej atmosferze, aby uczestnicy nie zwracali uwagi na to, że są nagrywani” – wyjaśnia pomysłodawca filmu
Zastrzega się stanowczo, że nie mogą to być żadne oficjalne wizyty w szkołach czy w jakichś instytucjach publicznych. Nie mogą mieć charakteru jakiekolwiek oficjalnej akademii.
Zdjęcia do filmu mają być kręcone w ważnych historycznie miejscach zarówno w Polsce, jak i Izraelu. Operatorami filmowymi będą bracia Piotr i Michał Sobocińscy. Swój udział w projekcie zapowiedział Max Naporowski, mistrz efektَw specjalnych. Jak wyjaœnia Gula, ten film musi trafiaو do m³odego pokolenia i nale؟y go zrealizowaو w sposَb nowoczesny z wykorzystaniem wszystkich najnowszych osi¹gniêو w tej dziedzinie.
Pawła Guli nie interesuje także układanie nie tylko listy pytań, ale też jakiegokolwiek sztywnego scenariusza. Ma on być otwarty na to, co się naprawdę wydarzy.
„Nie wiem, jak będą wyglądać rozmowy osób, które się spotkają w Izraelu i tu w Kielcach. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, czy będę trudne, czy przyjemne, ostre czy łagodne? Pragnę by były prawdziwe” – mówi o swym projekcie reżyser.
Intencją tego filmu ma być także i to, aby nie kojarzono w świecie Kielc wyłącznie z pogromem Żydów.
Uzupełnienie filmu dokumentalnego mają też być zrobione przez uczestników fotografie. Zaplanowana jest, bowiem swego rodzaju „zabawa w robienie zdjęć”. Zaprezentowane one będą później na specjalnie przygotowanej wystawie.
Produkcję filmu poparł marszałek Adam Jarubas, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wicewojewoda kielecki Piotr Żołądek, Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Znalazł także poparcie sponsorów prywatnych w Izraelu.
Paweł Gula urodził się i wychował w Kielcach. Ukończył Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Obecnie mieszka w Los Angeles, w Hollywood. Jest autorem scenariuszy filmowych, dokumentalistą, operatorem filmowym. Pracował m.in. na planie „Listy Schindlera”. Jego najbardziej znany film dokumentalny to „Damned to Heaven” o ofiarach poligamii i molestowania seksualnego w mormońskiej sekcie, nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Santa Fe Film Festival, Red Rock Film Festival, Temecula Film Festival i Lake Havasu Film Festival. Gula reżyseruje też filmy reklamowe, m.in. dla firm Hochland, Coca Cola, Nike, UniLever, Burger King.
Andrzej Piskulak