4 listopada w Chicago rozpocznie się 18 edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce – największa prezentacja współczesnej kinematografii polskiej w Stanach Zjednoczonych.Festiwal gromadzi co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów. W programie tegorocznej imprezy znajdzie się 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Festiwal zainauguruje projekcja „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego.
Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts), organizacja o charakterze niedochodowym, której celem jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych. Stowarzyszenie korzysta z ze wsparcia instytucji rządowych, korporacji i osób prywatnych.
Co roku impreza gromadzi ponad 35 tysięcy widzów. Oglądają oni polski produkcje filmowe, a także filmy z udziałem twórców polskich lub nakręcone przez polskich filmowców poza krajem. W tegorocznej edycji festiwalu publiczność zobaczy m.in. „Papieża, który pozostał człowiekiem” z Piotrem Adamczykiem w roli głównej oraz „Kopię Mistrza” w reżyserii Agnieszki Holland. Specjalne cykle projekcji będą miały charakter przeglądu dorobku dokumentalistów: Macieja Drygasa, a także nowych produkcji Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Odbędzie się też pierwsza część zamierzonej na trzy lata retrospektywy filmów Poli Negri.
Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. „The New York Times” uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a „The Chicago Tribune” nazywa imprezę historią chicagowskiego sukcesu.
PFFA mają charakter niekonkursowy, a dwa główne wyróżnienia to Nagroda Złotych Zębów przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi oraz Nagroda Skrzydeł, którą festiwal honoruje polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską.