Kino WDK od 18 do 21 września zaprasza na pokazy filmów z ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda & Anima” odbywającego się w Krakowie.Repertuar:
18 września (piątek)
18:00 „Krótko po baskijsku” część I
19:30 „Krótko po baskijsku” część II
19 września (sobota)
18:00 Filmy z konkursu Etiuda
20:30 Filmy z PWSFTiT w Łodzi
(gośćmi wieczoru będą organizatorzy festiwalu)
20 września (niedziela)
18:00 Filmy z konkursu Anima
20:00 Filmy z Bezalel Academy of Art & Design Jerusalem
21 września (poniedziałek)
18:00 „Krótko po baskijsku” część III
Na widzów czekają programy projekcji i festiwalowa gazetka, do wygrania będą koszulki, katalogi i festiwalowe gadżety. Oficjalna strona festiwalu: http://etiudaandanima.com/
Bilety w cenie 7/5 złotych na każdy wieczór do nabycia w kasie kina.
info: 36 55 148 lub kino@wdk-kielce.pl
Kino WDK jest kinem wolnym od reklam. Seanse rozpoczynają się punktualnie o wyznaczonej godzinie.
Ponadto we wrześniu w Kinie WDK film „Wino truskawkowe” (25-27 IX).
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima”, organizowany w Krakowie od 1994 roku, jest najstarszą w Polsce imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.
Centralnym, corocznym punktem imprezy są więc dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu.
Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem odnoszącego artystyczne sukcesy, czynnego twórcę.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima” to od lat jedna z najambitniejszych imprez filmowych w Polsce, miejsce, gdzie rodzą się pomysły, z których korzystają organizatorzy innych festiwali filmowych w całym kraju.
Akademia Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts & Design Jerusalem) została założona w 1906 r. przez artystę Borisa Schatza i znana była wtedy jako Szkoła Sztuk i Rzemiosł Bezalel (Bezalel School of Arts and Crafts). Swoją nazwę otrzymała od Bezalela ben Uri – biblijnego projektanta i nadzorującego budowę arki w czasach Mojżesza. Szkoła znajduje się na górze Scopus w Jerozolimie i kształci rocznie około 1,500 studentów. Początkowo Akademia, znana ze swojego charakterystycznego stylu zwanego „szkołą Bezalel” (połączenie tradycji europejskiej, Bliskiego Wschodu, a także stylów – Perskiego i Syryjskiego), produkowała przedmioty sztuki dekoracyjnej w srebrze, skórze, drewnie, mosiądzu i tkaninie. W kolejnych latach Akademia wyspecjalizowała się również w takich dziedzinach jak projektowanie ceramiki, szkła, narzędzi, biżuterii, nauce sztuk pięknych, rzeźby, fotografii, ale także w projektowaniu przemysłowym, animacji, video art oraz komunikacji wizualnej.
Uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie. Akademię Sztuk i Projektowania Bezalel ukończyło wielu wybitnych artystów, projektantów i architektów, takich jak Meir Gur Aryeh, Ze’ev Raban, Boris Schatz, Jacob Eisenberg, Jacob Steinhardt czy Hermann Struck. Celem nauczycieli animacji jest znalezienie pomostu pomiędzy dzisiejszym rozwojem technologicznym w dziedzinie cyfrowych mediów a odpowiednim poziomem artystycznym i zdolnościami twórczymi animatorów. Akademia kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie studentów połączone z szeroką bazą intelektualną w dziedzinie sztuk i projektowania, historii, literatury, filozofii, socjologii, studiów kulturowych, ale kładzie również fundamenty, dotyczące myśli naukowej i technologicznej.