Przedostatniego dnia XI Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych NURT 2005 można będzie zobaczyć ostatnie trzy pokazy konkursowe. Jutro – wielki finał i ogłoszenie werdyktu jury.POKAZ VII – NURTUJĄCE BAJKI
Godz. 9.00 – 11.00 – Duża Scena KCK
godz. 9.00
1. ŻEBY BYŁO JAK W BAJCE
scen. i reż.: Eugeniusz Szpakowski; zdj.: Sebastian Arndt; mont.: Mirosław Filipiuk; prod.: OTVP Białystok dla TVP 3 ( pasmo: To jest temat) – 2005
Utrzymana w tonacji ulicznej ballady narracja białoruskiego barda – Sława Wasilewskiego, który wprawdzie znalazł azyl bezpieczeństwa w Polsce, ale który nigdy nie zazna tu spokoju, mając w pamięci swoje ” bajkowe” państwo.
2. NIE WIEM JAK TO SIĘ SKOŃCZY
scen. i reż.: Antoni Krauze; zdj.: Jacek Knopp; mont.: Bogusław Saganowski; prod.: Studio Filmowe KALEJDOSKOP – Warszawa dla Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP S.A. -2005
Zaskakująca siłą kulturowej ekspansji, ale jednocześnie dokumentująca ” braterstwo w sztuce”, historia warszawskiego klubu muzycznego „Wetlina”, który swoje bieszczadzkie korzenie z powodzeniem umacnia w
Rydze.
3. MUSZĘ BYĆ SILNA
scen. i reż.: Dominik K. Rakoczy; zdj.: Anna Hajduk; mont.: Piotr Rosiek; prod.: TVP 3 Kielce – 2004 (5)
Powtórzony za kilkoma klasykami gatunku dokumentalny eksperyment dokumentacji jednego roku z życia dziewczyny ze wsi kieleckiej, roku – jak się okazało – obfitującego w ważne dla bohaterki życiowe przełomowe fakty.
4. INNA BAJKA
scen. i reż.: Marzena Więcek; zdj.: Hubert Bakalarz i Marzena Więcek; mont.: Mateusz Młochowski i Marzena Więcek; prod.: Akademia Twórczych Poszukiwań – Zielona Góra – 2005
Ciepła, sympatyczna przypowieść dokumentalna o parze staruszków, z wykształcenia bibliotekarzy, którzy swoją miłość do książek przelali na film i którzy przejdą chyba do historii kina jako najwytrwalsi bywalcy sal kinowych ( około 8000 wspólnie oglądniętych filmów).
5. NIEKOŃCZĄCY SIĘ SEN
scen. i reż.: Wiktor Skrzyneczki; zdj.: Leszek Skuza; mont.: Bogdan Saganowski; prod.: Studio Filmowe KALEJDOSKOP – Warszawa, Agencja Produkcji Filmowej dla TVP 2 – 2004
Pośmiertny portret wizyjny Jerzego Skarżyńskiego, znakomitego krakowskiego scenografa, twórcy niemal
” renesansowego”, pracującego zarówno w teatrze, w telewizji i w kinie, a także – jako pedagog – w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Godz. 11.00 – 12.00 – Duża Scena KCK
Publiczna dyskusja z autorami prezentowanych form, prowadzona przez Mariana Curzydło, członka Komisji Selekcyjnej
VIII POKAZ KONKURSOWY – „CZY ŻYCIE JEST TELENOWELĄ?”
Godz. 12.00 – 14.00 – Duża Scena KCK
godz. 12.00
1. MŁODE REKINY
scen i reż.: Lidia Duda; zdj.: Jan Zub, Andrzej Wojciechowski, Piotr Wąsoski, Dariusz Radzki; mont.: Agnieszka Bojanowska; prod.: Jerzy Jakutowicz dla Redakcja Filmu Dokumentalnego i Reportażu Programu 2 TVP S.A. – 2004 (5)
Jedna z dokumentalnych penetracji działania i myślenia grupy młodych menadżerów i kapitalistów nowego chowu, uważanej za „przyszłość narodu” polskiego w wieku XXI.
2. KOMORNICY, REWIR VII
scen. i rez.: Beata Januchta; zdj.: Piotr Sędziowski; mont.: Jerzy Szota; prod.: OTVP Wrocław dla Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2 – 2004
Opowiedziany z detaliczną dokładnością dzień pracy drużyny komorników jako próba zobiektywizowania prezentacji tego niepopularnego w społeczeństwie zawodu.
3. PIELGRZYMKA ZA EURO
scen. i reż.: Tomasz Blachnicki; zdj.: Dariusz Jarzyna; mont.: Krzysztof Boroń; prod.: TVN Kraków dla TVN – 2005
Przesycona faktografią trudnej i gorzkiej prawdy opowieść o dramatycznych momentach adaptacji na obczyźnie polskich gastarbeiterów ze Śląska, absolutnie nieprzygotowanych do wyprawy po to euro-runo.
Godz. 14.00 – 15.00 – Duża Scena KCK
Publiczna dyskusja z autorami prezentowanych form, prowadzona przez Mariana Curzydło, członka Komisji Selekcyjnej
IX POKAZ KONKURSOWY – „GRY I ZABAWY LUDU POLSKIEGO”
Godz. 16.00 – 18.00 – Duża Scena KCK
Godz. 16.00
1. MIASTO DO ROZBIÓRKI
scen. i reż.: Bogna Nowakowska; zdj.: Mirosław Kubiak; mont.: Wiesław Jaksch; prod.: OTVP Poznań dla TVP 3 – 2005
Reportaż o Lubusku – mieście, które znika z powierzchni ziemi, rozbierane dla złomu i cegieł przez jednego z mieszkańców, pozbawionych środków do życia po upadku całej infrastruktury przemysłowej regionu.
2. BOŻE CIAŁO
scen. i reż.: Adam Sikora; zdj.: Gwidon Cal i Adam Sikora; mont.: Krzysztof Raczyński; prod.: Studio Filmowe LAGRO – Kraków dla TVP 1 – 2005
Dokumentalny zapis jedynego dnia w roku, kiedy to w skazanych przez ustrojowe transformacje III Rzeczypospolitej na głód i nędzę Lipinach ożywają w czasie kościelnej rezurekcji wspomnienia o świetności tej osady – przemysłowej – kiedyś synonimu śląskich wartości życia.
3. TECZKI
scen. i reż.: Grzegorz Linkowski; zdj.: Jacek Knopp; mont.: Grzegorz K. Wróblewski; prod.: LINKART – Lublin dla TVP 2 – 2004
Niesłychanie bolesny, bo rzucający cień na jego najbliższe otoczenie, plon reporterskiej konfrontacji zawartości teczki pokrzywdzonego działacza podziemia.
4. GRY KARDYNALSKIE
scen.: Tomasz Orlicz; reż.: Tomasz Orlicz i Leszek Wasiuta; zdj.: Adam Zamróz i Mateusz Sośniak; mont.: Marek Wlezie; prod.: MULTIMEDIA BANK – Warszawa dla TVN – 2005
Dokumentalne, nie stroniące od środków sfabularyzowanej rekonstrukcji, resume inwigilacji polskich hierarchów Kościoła katolickiego przez organy PRL- owskiej Służby Bezpieczeństwa.
Godz. 18.00 – 19.00 – Duża Scena KCK
Publiczna dyskusja z autorami prezentowanych form, prowadzona przez Mariana Curzydło, członka Komisji Selekcyjnej
POKAZ SPECJALNY – „RECEPTA NA TELENOWELĘ”
Godz. 19.00 – Duża Scena KCK
Telenowela dokumentalna w ostatnich latach stała się jedną z najpopularniejszych form dokumentalnych. Odpowiedź na pytanie o jej powodzenie wydaje się prosta – przedstawia historie z życia zwykłych ludzi, takich samych jak Ci, którzy śledzą kolejne odcinki, siedząc przed telewizorem.
Nasze zaproszenie do pokazu specjalnego przyjęli twórcy najpopularniejszych: Barbara Pawłowska – „Przedszkolandia”, Irena i Jerzy Morawscy – „Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym” i Lidia Duda – „Tylko Tato”. Zaprezentują oni po jednym, wybranym przez siebie odcinku, reprezentatywnym dla całej serii i wspólnie zastanowimy się nad Nurtującymi pytaniami, usiłując znaleźć receptę na telenowelę.
POKAZ SPECJALNY – „NIE GODZĘ SIĘ
”
Godz. 21.00 – Duża Scena KCK
Retrospektywa filmów dokumentalnych Lidii Dudy ( „Herkules”, ” Nie godzę się na świat, w którym żyją moi bohaterowie”, „Akwarium”), opowiadających historię Śląska po ustrojowych przemianach.