„Filmowanie jest dla mnie zaplanowaną w szczegółach iluzją, odzwierciedleniem rzeczywistości, która przecież im dłużej żyje, tym bardziej wydaje mi się iluzoryczna”.
Ingmar Bergman „Laterna magica”.Wybrane arcydzieła Ingmara Bergmana trafią na początku czerwca do kina „Moskwa” – od 2 do 11 czerwca trwać tam będzie przegląd „W zwierciadle Bergmana”.
Kto nie widział „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Persony”, „Szeptów i krzyków”, „Siódmej pieczęci”, a uważa się za kinomana, powinien już organizować sobie wolne wieczory i rezerwować bilety. Codziennie o godz. 20 na dużej sali kina prezentowane będą filmy wybitnego szwedzkiego reżysera. Poza wymienionymi już tytułami, podczas przeglądu pokazane zostaną także: trylogia „Jak w zwierciadle”, „Goście Wieczerzy Pańskiej” i „Milczenie”, „Sceny z życia małżeńskiego” oraz „Jesienna sonata”. Szczegółowy program imprezy, oraz informacje dotyczące każdego filmu, znajdziecie w naszym kalendarzu.
Filmy zostaną pokazane na odnowionych cyfrowo kopiach 35mm. Młode pokolenie widzów po raz pierwszy będzie miało szansę poznać arcydzieła Bergmana w idealnych technicznie warunkach. Starsi mają szansę po raz kolejny na dużym ekranie spotkać się z twórczością wybitnego reżysera.
Urodziny w 1918 roku Bergman o swoich filmach zwykł mawiać: „w swoich filmach toczę walkę z własnymi demonami”. Nieszczęśliwe dzieciństwo, strach przed ojcem-pastorem, kompleks dziecka niechcianego znalazły odzwierciedlenie w jego obrazach. Obok Federico Felliniego jest uznawany za twórcę europejskiego kina autorskiego. Filmy Bergmana często mówią o samotności, przegranym życiu, nurzają się w mrocznych odmętach ludzkiej psychiki. Kino szwedzkiego reżysera uznawane jest za trudne w odbiorze, najeżone cytatami literackimi, przeładowane symboliką. Sam Bergman dostrzegał w nich zbytnią teatralność i perfekcjonizm. Mimo to z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że nie ma historii światowej kinematografii bez Bergmana, laureata m.in. 3 Oscarów („Zwierciadło”, „Jak w zwierciadle”, „Fanny i Alexander”), 2 nagród specjalnych festiwalu w Cannes (” Siódma pieczęć”, „Szepty i krzyki”), Złotego Lwa na festiwalu w Berlinie („Tam gdzie rosną poziomki”).