Ze skwerku przy zbiegu Kapitulnej i Sienkiewicza zniknie fontanna-wanna, a zastąpi ją niewielka kaskada z rzeźbą – placyk ma stać się galerią sztuki, miejscem koncertów i przedstawień ulicznych.Architektom, którzy zaprojektowali wygląd placyku, przyświecała idea odsłonięcia z tego miejsca widoku na Wzgórze Zamkowe i stworzenia tu przestrzeni dla sztuki i występów artystycznych. Dlatego ze skwerku zostanie usunięta betonowa fontanna, która przytłaczała całą przestrzeń. Skwerek zostanie wybrukowany granitową kostką w żółto-łososiowych kolorach.
– Z fontanny nie zrezygnujemy, ponieważ miejsce to od dawna się z nią kojarzyło – mówi Alicja Bojarowicz, szefowa zespołu architektów kieleckiej pracowni Arch Studio, którzy zaprojektowali placyk. – W formie niewielkiej kaskady, spływającej do płytkiego zbiorniczka, znajdzie się ona w narożniku ulic Sienkiewicza i Kapitulnej. Będzie na niej napis „civitas kielcensis”, z którym korespondować ma rzeźba dwójki kielczan – kobiety i mężczyzny. Ich sylwetki stworzą też zarys postaci dziecka. Zaproponowaliśmy też, by znajdujący się teraz na skwerku pomnik Henryka Sienkiewicza, został przeniesiony przed jakąś szkołę imienia pisarza.
Żywe fontanny
Wzdłuż placu od strony ul. Kapitulnej będzie kolejne pięć fontann, tryskających wprost z posadzki. Architekci zaplanowali, by przy każdej takiej fontannie znajdował się czujnik, a nadepnięcie kamiennej płyty powodowało zwiększenie lub zmniejszenie strumienia wody.
Wzdłuż budynków, w których mieści się sklep Tycjan i cukiernia Bliklego, zaprojektowano kilka trzymetrowych masywnych kolumn z piaskowca.
– Kolumny te będą tłem do plenerowych galerii malarstwa lub rzeźby – mówi architekt Marcin Kamiński. – Będą miały nawet uchwyty do linek, na których zawiesza się obrazy. Zostaną też specjalnie oświetlone.
Kolejnym nawiązaniem do manifestacji artystycznych, które mają się odbywać na placyku, będą schodki od strony ul. Kapitulnej. Architekci wykorzystali w tym miejscu naturalny spadek terenu, tworząc rodzaj mini-amfiteatru. Na wybrukowanym placyku mogą się odbywać występu teatrów ulicznych, koncerty, recitale. W letnie dni artyści mogą tutaj ustawić sztalugi, by malować widok Wzgórza Zamkowego. Warto też dodać, że wieczorami placyk będzie romantycznie oświetlony latarenkami, umieszczonymi w posadzce.
Cichy zakątek
W sąsiedztwie przedszkola przy ul. Kapitulnej powstanie tzw. cichy zakątek. Znajdzie się tutaj zieleń, koliście ustawione ławki, a w centrum ma stanąć się rzeźba, nawiązująca do historii powstania Kielc. Jeszcze nie wiadomo jaka, bo dopiero zostanie ogłoszony na nią konkurs.
Architekci chcieli też, aby w budynku przedszkola przy ul. Kapitulnej powstało miejsce promocji Kielc. Pokazywano by tam projekty rozbudowy naszego miasta, stworzono informację turystyczną i księgarnię, w której można by nie tylko kupować, ale usiąść i poczytać książki. Jak dotąd zamiary te spotkały się z protestami rodziców.
Ewa Ziółkowska Słowo