Stowarzyszenie Działań Kulturotwórczych „Pulsator” zaprasza na wystawę fotograficzną „Drogi” do Galerii „Hol” w Szpitalu przy ul Kościuszki 25.Autorzy:
Paweł Chmielewski, Tomasz Kozłowski, Magdalena Szczykutowicz, Magdalena Wolff.
Druga wystawa fotograficzna organizowana przez stowarzyszenie to cztery odmienne spojrzenia na temat drogi. Asfaltowe ulice, brukowane jezdnie, polne ścieżki, leśne dukty potraktowane w odmienny sposób formalny: od stylizacji na starą fotografię z początku ubiegłego wieku (Chmielewski), przez uproszczone czarno-białe krajobrazy (Szczykutowicz), nocne ujęcia (Wolff) do jaskrawych kolorystycznie pejzaży (Kozłowski).
Stowarzyszenie działa w ramach Ośrodka Kultury „Baza Zbożowa”.
Noty o autorach:
Magdalena Wolff (lektor języka angielskiego): Mieszkając od pięciu lat w Ożarowie poznałam dalej poznaję uroki ziemi ożarowskiej, gdzie można odkrywać piękno nieskalanej przyrody okolicznych lasów oraz nadbrzeża Wisły. Wystawione fotografie zostały wykonane podczas ulubionych letnich przejażdżek rowerem po okolicach (droga na Gliniany, Opatów lasy na wzgórzu Ameliówka). Impresje nocne to ulice Kielc.
Magdalena Szczykutowicz (absolwentka nauk społecznych): Fotografowanie jest dla mnie podziękowaniem chwili za to, że nadeszła. Temat drogi fascynuje mnie jako metafora ludzkiego życia – jego zakrętów, wyborów, widoków na przyszłość, a także tego, co zostawiamy za sobą. Drogi bywają wyboiste i gładkie jak stół, bruk i asfalt, hałaśliwe autostrady i szczególnie przeze mnie umiłowane samotne, polne ścieżki…
Tomasz Kozłowski (informatyk-programista): Leśne drogi do nikąd budzą ciekawość, niepokój, nadzieję – to seria „Leśne drogi”. A „Spacer”… – spacer to znaczy przyjaźnie, ciekawie rozglądać się wokół, spacer to znaczy chłonąć dźwięki, zapachy – spacer nie musi mieć celu.
Paweł Chmielewski (literaturoznawca, dziennikarz): Z pojęciem drogi związana jest bogata symbolika, kolokwialna, egzystencjalna („W połowie drogi życia mego…”). Jej metaforykę wykorzystywali nawet klasycy – „Nie tędy droga”. Te zdjęcia powstały z fascynacji starymi kadrami z początków kina i pierwszymi kolorowymi pocztówkami, z ich niesamowitą formą i kolorystyką.