Międzynarodowa agencja ratingowa, Fitch Ratings, przyznała w czwartek Kielcom krajowy rating długoterminowy na poziomie „A minus”. Perspektywa ratingu jest stabilna – poinformowała w czwartek w komunikacie agencja Fitch Ratings.Krajowy rating na poziomie „A minus” oznacza wysoką wiarygodność kredytową w porównaniu z innymi podmiotami, ocenianymi w tym samym kraju.
„Rating odzwierciedla odpowiednie wyniki budżetowe, niskie zadłużenie, wzrost dochodów oraz poprawę sytuacji gospodarczej w kraju, która w średnim okresie powinna przyczynić się do wzrostu dochodów podatkowych miasta” – napisano w uzasadnieniu.
Według agencji, rating uwzględnia także wpływ nowego systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego, w tym również zwiększenie zakresu obowiązków dotyczących pomocy społecznej, co może powodować presję na wzrost wydatków operacyjnych.
„Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwanie Fitch Ratings, że wyniki finansowe miasta będą zadowalające i będzie ono skutecznie kontrolować wydatki operacyjne również w przyszłości. Spodziewany wzrost zadłużenia nie pogorszy wiarygodności kredytowej” – wyjaśnili eksperci agencji w komunikacie.
Według Fitch Ratings zadłużenie Kielc jest bardzo niskie i choć w związku z potrzebami inwestycyjnymi wzrośnie w 2004 r., to jednak w dalszym ciągu pozostanie na bezpiecznym poziomie.
„Jednakże zmiany w otoczeniu lub warunkach gospodarczych mogą wpłynąć na zdolność do terminowej spłaty tych zobowiązań finansowych w większym stopniu, niż w przypadku zobowiązań finansowych zakwalifikowanych do wyższej kategorii” – uważa agencja Fitch Ratings.
Fitch informuje, że od 1999 r. wyniki budżetowe Kielc były stabilne i zadowalające. Dochody bieżące rosły nieznacznie szybciej, niż wydatki operacyjne.
„Wpłynęło to, na stosunkowo stabilny, wynoszący średnio 34,2 mln zł bilans operacyjny, który jest odpowiedni do obsługi zadłużenia. Miasto posiada pewną elastyczność w zakresie zwiększania dochodów z podatków lokalnych” – napisano w raporcie agencji.
Fitch Ratings oczekuje, że Kielce będą również w przyszłości skutecznie kontrolować wydatki operacyjne, osiągając odpowiednią nadwyżkę operacyjną.