Urzędnicy chcą wspólnie z mieszkańcami Kielc opracować pierwszy wieloletni program inwestycyjny dla miasta. – Będzie on realizowany niezależnie od opcji politycznej władz – obiecuje prezydent Wojciech Lubawski i zaprasza do składania wniosków.Już kilka miesięcy temu ankieterzy pytali kielczan, jakie inwestycje są najbardziej potrzebne, które należy zrealizować w pierwszej kolejności. Potem przeprowadzono badania focusowe wśród przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych.
– Pomysłów nie brakuje, ale są zazwyczaj bardzo ogólnikowe. Program jest sposobem na ich usystematyzowanie i skonsultowanie z mieszkańcami. To bardzo ważne, bo w ciągu kilku lat na inwestycje ma być wydane kilkaset milionów złotych – mówi Ryszard Muciek, koordynator pierwszego wieloletniego programu na lata 2006-2010. W jego tworzeniu mogą brać udział m.in. organizacje pozarządowe, samorządy zawodowe, stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe, radni i komisje Rady Miejskiej.
– Ale wnioski mogą też składać indywidualni mieszkańcy. To bardzo ważne z punktu widzenia pozyskiwania środków unijnych. UE wymaga, żeby inwestycje realizowane za pieniądze tam pozyskane, były skonsultowane społecznie – zaznacza Muciek. Dodaje, że taki program powstał m.in. w Malborku.
Odpowiednie formularze są już dostępne w kieleckim ratuszu. Wypełnione i uzupełnione m.in. o rzeczową wycenę danej inwestycji, powinny być złożone do 10 marca w odpowiednich wydziałach UM. Najpóźniej do 30 maja wszystkie wnioski zostaną ocenione przez komisję koordynacyjną programu, która sprawdzi, czy są merytorycznie poprawne i zgodne np. ze strategią rozwoju miasta. Ostateczną wersję zatwierdzą prezydent oraz Rada Miejska. – Inwestycje, które zostaną zawarte w programie, będą mieć duże szanse na realizację. Niezależnie od tego, kto złoży wniosek – twierdzi Muciek.
Przemysław Guzow
wiceburmistrz Malborka
Nasz program opracowaliśmy cztery lata temu. To chyba najlepszy sposób na realizację inwestycji w oderwaniu od wpływów politycznych, przy udziale samych mieszkańców miasta. Na początku przygotowaliśmy listę blisko stu zadań, które teraz są realizowane i w zależności od możliwości uzupełniane.
Wojciech Lubawski
prezydent Kielc
Opracowanie programu to sposób na zwiększenie udziału mieszkańców miasta w wyborze inwestycji, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. To oczywiste, że pojedyncze osoby mają możliwości na opracowanie raczej niewielkich wniosków, takich jak np. przebudowa ulicy. Ale to bardzo ważne uzupełnienie. Co istotne, dzięki merytorycznej weryfikacji ekspertów wnioski zatwierdzone do programu będą realizowane bez względu na opcję polityczną, niezależnie od tego, kto będzie u władzy.
marc Gazeta Wyborcza