Skąd wzięła się nazwa Kielce? Dr Elżbieta Michow z Instytutu Filologii Polskiej Akademii Świętokrzyskiej sprawdziła, co na ten temat można przeczytać. Stwierdziła, że w świadomości mieszkańców regionu utrwalają się wyłącznie ludowe i nienaukowe etymologie nazwy.– Nie zdziwmy się więc, jeśli w najbliższej przyszłości owe pseudonaukowe wizje etymologiczne zmaterializują się w postaci pomnika dzika z wielkimi kłami bądź podobnie oryginalnego logo Kielc. Oryginalność, pomysłowość i folklorystyczna barwność nie powinny jed-nak stawać się powodem propagowania wśród mieszkańców miasta i turystów wyłącznie legendarnych pseudoetymologii – pisze autorka w artykule zatytułowanym „Kły dzika”, zamieszczonym w najnowszym, wakacyjnym numerze Świętokrzyskiego Miesięcznika Kulturalnego „Teraz” i podejmuje próbę na-ukowego wyjaśnienia pochodzenia nazwy.
– Jestem tutaj pierwszy raz. To świetne miejsce na koncerty. Można zagrać, poćwiczyć, a hałas nikomu nie przeszkadza – mówił Jarosław Śliz z zespołu „Rhema”, który wystąpił podczas otwartego koncertu w Bazie Zbożowej zorganizowanego przez Kielecką Szkołę Jazdy. W czerwcu na Bazie odbyły się trzy bardzo ciekawe imprezy artystyczne i można o nich przeczytać w artykule Pawła Chmielewskiego „Offowo na Zbożowej”.
O swojej pasji badacza tajemnic Świętego Krzyża red. Jerzemu Danielowi opowiada prof. dr hab. Marek Derwich, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, autor monumentalnej monografii benedyktyńskiego klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze w średniowieczu. W „Teraz” można też obejrzeć niezwykłą mapę Kielc, przedstawiającą architektoniczną strukturę miasta z lotu ptaka, autorstwa mgr inż. arch. Tadeusza Wróbla i jego córki Marii, i przeczytać jak ta mapa powstawała.
Pismo publikuje również wspomnienie o dziennikarzu Radia Kielce Piotrze Ganie zwanym Kolbergiem Kielecczyzny, fotoreportaż z obchodów „Świętokrzyskiego Milenium 2006” oraz recenzje z wydarzeń artystycznych.