Tradycyjnie już NURT to nie tylko pokazy konkursowe ale także imprezy towarzyszące temu wielkiemu wydarzeniu, jakim jest Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT 2008.W tym roku atrakcji nie zabraknie – wręcz przeciwnie – wydaje się, że jest ich więcej niż zazwyczaj!
Już w poniedziałek, 17 listopada, prezentacja filmów – laureatów ubiegłorocznego NURTU: „Sprawiedliwość? Proszę czekać…” Agnieszki Świdzińskiej oraz „Kielczanin? A kto to?” Arkadiusza Sędka.
Po projekcji (godz. 16:30, aula Instytutu Filologii Polskiej, ul. Leśna) spotkanie z Autorami filmów i zaproszonymi gośćmi.
Wieczorem zaś (godz. 19:00, Galeria WINDA) wernisaż fotografii Zofii Nasierowskiej. Gościem specjalnym wernisażu będzie znany reżyser filmowy, Janusz Majewski, prywatnie – mąż Artystki.
We wtorek – 18 listopada – odbędą się pierwsze pokazy konkursowe zaś wieczorem (godz. 19:00, Mała Scena KCK) uroczyste otwarcie Przeglądu NURT 2008. Podczas uroczystości zaprezentowany zostanie film (polska premiera!) „Till we have built Jerusalem” Yaakova Grossa – wybitnego izraelskiego dokumentalisty, jurora tegorocznego NURTU.
Prócz niego w jury zasiadają: Maria Malatyńska, Piotr Kletowski, Marek Mikos, Zdzisław Pietrasik, Stanisław Żak.
Środa – 19 listopada – to drugi dzień pokazów konkursowych. Wieczór (19:00, Galeria WINDA) poświęcony będzie wspomnieniu Gustawa Holoubka. W programie – projekcja specjalna filmu „Słońce i cień” (film będący swoistym rozrachunkiem z życiem dokonanym przez Aktora) oraz spotkanie z Magdaleną Zawadzką i Janem Holoubkiem.
Czwartek – to ostatni dzień pokazów konkursowych. Natomiast wieczorem zapraszamy na pokaz specjalny filmu Anny Ferens i Ewy Stankiewicz „Trzech kumpli” Gościem specjalnym będzie Bronisław Wildstein.
Piątek to pokaz filmu – perełki, wybranej przez Marię Malatyńską (12:00 Duża Scena, „Franka”, reż. Henryka Dobosz). To ballada filmowa o Franciszce Cegielskiej i o jej mieście – Gdańsku. Piątek to także niezwykłe warsztaty sceniczne z Krzysztofem Miklaszewskim o Kantorze i nie tylko – 9:00, Duża Scena).
Piątek to także promocja jednej z najgłośniejszych książek ostatnich miesięcy „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”. Piotr Kletowski, współautor książki, zapowiada wiele niespodzianek (17:00, Mała Scena).
W piątek także Gala Finałowa, podczas której dokonane zostanie podsumowanie NURT-u, wręczone zostaną nagrody a na muzyczne „Spotkanie w małym kinie” zaprosi Marek Tercz i zespół artystów Sceny Autorskiej STUDIO.
Serdecznie zapraszamy!!!
Wykaz imprez towarzyszących.
17 LISTOPADA (PONIEDZIAŁEK)
16:30 – POKAZ SPECJALNY FILMÓW NAGRODZONYCH PODCZAS PRZEGLĄDU NURT 2007:
„KIELCZANIN? A KTO TO?” ARKADIUSZA SĘDEK
Film jest laureatem Nagrody Specjalnej przyznawanej przez Dyrektora Artystycznego Przeglądu Krzysztofa Miklaszewskiego. W przekorny sposób zadaje pytanie – kim są kielczanie?
„SPRAWIEDLIWOŚĆ? PROSZĘ CZEKAĆ’…” AGNIESZKI ŚWIDZIŃSKIEJ.
Film jest laureatem Nagrody Wydarzenie NURT 2007 i Nagrody Publiczności NURT 2007. Wstrząsająca opowieść o tragedii w Kopalni „Wujek”, przedstawiona z perspektywy rodzin zamordowanych górników.
W pokazie udział wezmą Agnieszka Świdzińska, Arkadiusz Sędek oraz zaproszeni goście specjalni.
AULA UNIWERSYTETU HUMANISTYCZNO – PRZYRODNICZEGO JANA KOCHANOWSKIEGO – LEŚNA 16
19:00 – WERNISAŻ FOTOGRAFII ZOFII NASIEROWSKIEJ
Fotografie Zofii Nasierowskiej przedstawiają głównie portrety ludzi kultury, to wysmakowane i intymne spojrzenie na ludzi, których wszyscy znamy. To prace pełne elegancji, wysublimowane, a zarazem w jakiś bezpośredni sposób trafiające do odbiorcy. To fotografie, które mówią prawdę.
Gościem specjalnym wernisażu będzie Janusz Majewski – znany reżyser, prywatnie mąż Artystki.
GALERIA „WINDA”
18 LISTOPADA (WTOREK)
19:00 – UROCZYSTE OTWARCIE NURTU 2008
Prezentacja programu i uczestników XIV Przeglądu NURT 2008 oraz uroczyste jego otwarcie.
I POKAZ SPECJALNY – polska premiera filmu „Till we have built Jerusalem” Yaakova Grossa z udziałem reżysera.
Film wybitnego izraelskiego dokumentalisty, którego rodzice pochodzą z Polski. To niebanalne spojrzenie na historię Jerozolimy, na powstanie państwa Izrael. To także portret ludności żydowskiej rozsianej po całym świecie, próba analizy relacji tej społeczności z innymi narodami.
MAŁA SCENA KCK
19 LISTOPADA (ŚRODA)
19:00 III POKAZ SPECJALNY – POŻEGNANIE AKTORA.
Projekcja filmu „Słońce i cień” Jana Holoubka.
„Słońce i cień” – film zrealizowany przez syna Gustawa Holoubka i Magdaleny Zawadzkiej – Jana.
Niby nic – w scenerii jesiennego lasu, ogołoconych z liści drzew spacerują Gustaw Holoubek i Tadeusz Konwicki, rozmawiając o ważnych dla nich miejscach, wspólnej pracy, aktorstwie.
Niby niewiele – a powstał film niezwykle wymowny, prawdziwy, głęboki.
Portret Artysty, który rozlicza się z życiem, ale nie z wysokości pomnika, nie stojąc na koturnach – ale tak po prostu. Z dystansem, z humorem, z pełną świadomością przemijania.
Po pokazie spotkanie z Magdaleną Zawadzką i Janem Holoubkiem.
GALERIA „WINDA”
20 LISTOPADA (CZWARTEK)
19:00 III POKAZ SPECJALNY – projekcja filmu „Trzech kumpli” Ewy Stankiewicz i Anny Ferens.
Trzech kumpli ze studiów. Jeden został zamordowany, drugi okazał się zdrajcą, trzeci walczy o prawdę. Staszek Pyjas, Leszek Maleszka, Bronek Wildstein. Film opowiada prawdziwą historię pewnej przyjaźni z czasów PRL-u. W dramatycznych losach bohaterów odbija się historia Polski. Bezimienna komunistyczna machina, w filmie przybiera twarze konkretnych ludzi – funkcjonariuszy SB i tajnych współpracowników. Po drugiej stronie grupa młodzieży nie godzącej się ze zniewoleniem. Grupa, która po wielu latach, w wolnej Polsce nieoczekiwanie znajdzie się w dramatycznej sytuacji…
Jak zginął Pyjas? Na ile donosy Maleszki przyczyniały się jego prześladowania? Co wydarzyło się w nocy z 6 na 7 maja ponad 30 lat temu? Autorki filmu przedzierają się przez gąszcz kłamstw, wykluczających się relacji, docierają do nigdy nie przesłuchiwanych osób oraz kilkunastu byłych funkcjonariuszy SB. Kto kłamie? Widz musi rozstrzygnąć sam.
Po pokazie otwarta dla publiczności dyskusja z zaproszonymi gośćmi, wśród których znajdzie się między innymi Bronisław Wildstein.
MAŁA SCENA KCK
21 LISTOPADA (PIĄTEK)
9:00 – 11:30 SEMINARIUM WARSZTATOWE prowadzone przez Dyrektora Artystycznego Przeglądu NURT Krzysztofa Miklaszewskiego.
Otwarte dla wszystkich spotkanie z wybitnym reżyserem, pisarzem, intelektualistą. Z postacią słynąca z niebanalnych pomysłów, które potrafią wciągnąć do gry całą salę (warsztaty podczas NURT-u 2007) tego dowody.
To także spotkanie z nowoczesnym środkami wyrazu aktorskiego, zetknięcie z magią Tadeusza Kantora, to spojrzenie na samych siebie – z dwóch perspektyw jednocześnie (z Krzysztofem Miklaszewskim to jest możliwe!) – widza i aktora.
Spotkanie jest kontynuacją bardzo udanych ubiegłorocznych warsztatów, na którym fragmenty filmów Krzysztofa Miklaszewskiego o Tadeuszu Kantorze i jego ćwiczenia z grupą młodzieży pozwoliły na wiele, wiele odkryć… Dajemy uczestnikom wszelkie możliwości bieżącej rejestracji wizualnej i audialnej etiudy teatralnej, która na ich oczach powstaje.
Uwagi organizacyjne:
1.Uczestnicy teatralnej etiudy winni ubrać się ” roboczo” (najlepiej w strój gimnastyczny )
2.”Rejestratorzy” winni zaopatrzyć się w „narzędzia” notacji czyli
dowolny sprzęt rejestrujący
3.Pozostali chętni w ciekawość i …cierpliwość
DUŻA SCENA KCK
12:00 – 14:00 IV POKAZ SPECJALNY – FILMOWE ODKRYCIA MARII MALATYŃSKIEJ
Projekcja filmu „Franka” w reż. Henryki Dobosz.
55-minutowy film jest balladą o Franciszce Cegielskiej – niezwykłej kobiecie i jej mieście – Gdańsku. Zobaczymy w nim Cegielską we wspomnieniach jej najbliższych, przyjaciół i współpracowników. Henryka Dobosz rozmawiała m.in. z Jerzym Buzkiem (Cegielska była ministrem zdrowia w jego gabinecie) czy Maciejem Płażyńskim (ówczesnym wojewodą). Zobaczymy także legendarną Frankę jako dziecko, dziewczynę, dojrzałą kobietę – o jej życiu prywatnym opowiadają siostry i mąż Jacek.
DUŻA SCENA KCK
17:00 Pełna niespodzianek promocja książki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej.” Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego.
W spotkaniu udział weźmie współautor książki Piotr Kletowski.
Jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat – Wywiad-rzeka o „kosmosie Andrzeja Żuławskiego” - rozmowa o uniwersum sztuki utkanym z setek przeczytanych książek, obejrzanych filmów i wysłuchanych oper, a także o traumatycznych doświadczeniach życiowych, które ukształtowały filmowy i pisarski warsztatAartysty.
To książka, która z racji ostrych wypowiedzi wstrząsnęła salonami, która natychmiast wzbudziła ostre reakcje różnych środowisk.
I choć krytyków było wielu, i wielu było oburzonych – to jednak nikt nie powiedział, że jest to książka słaba.
MAŁA SCENA KCK
19:00 UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE NURTU 2008
Podsumowanie Przeglądu oraz ogłoszenie wyników obrad Komisji Artystycznej oraz wyników głosowania na Nagrodę Publiczności.
W części artystycznej – „W małym kinie” czyli historia kina opowiedziana przebojami muzyki filmowej (niejednokrotnie z lekkim przymrużeniem oka). Wykonawcy Sceny Autorskiej Kieleckiego Centrum Kultury zaprezentują między innymi największe przeboje polskiego filmu okresu międzywojennego („Miłość ci wszystko wybaczy”, „Ach śpij kochanie”), niezapomnianą „Kołysankę” z filmu „Dziecko Rosmary” a także przebojowe hity z polskich seriali („Czterej pancerni i pies”, „Polskie drogi”).
Na szczególną uwagę zasługuje kreacja Radosława Kupisa, pianisty m.in. znanego z występów z K.A.S.Ą Kasowskim, który tym razem wystąpi w roli aktora (uwaga! debiut!).
Ponadto wystąpią:
Ilona Sojda, Marta Solecka, Sylwia Gawłowska, Justyna Łysak, Magdalena Jarek, Wioletta Kaczmarczyk, Michał Jelonek, Krzysztof Korban, Łukasz Mazur, Piotr Restecki.
MAŁA SCENA KCK
Bilety na wszystkie pokazy konkursowe – 5 zł
Wszystkie pokazy specjalne oraz wernisaż – wstęp wolny
INFORMACJE: 041 344 90 54; 041 343 81 42