„Ryby nauczyły się chodzić w Zachełmiu pod Kielcami” to artykuł ukazujący historię sensacyjnego odkrycia w kamieniołomie koło Zagnańska najstarszych na świecie tropów pierwszych kręgowców lądowych (tetrapodów), o którym mówiły i pisały media w wielu krajach.Czy znalezisko kieleckich naukowców może stać się szansą na promocję regionu? Wiadomo, że w Świętokrzyskiem żyły dinozaury, a pokrywające je morze roiło się od dziwacznych organizmów. O tym świecie sprzed milionów lat w obszernym szkicu „Góry z morza” pisze dr Zbigniew Złonkiewicz ze Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, jeden z autorów odkrycia w Zachełmiu.
W cyklu prezentującym artystów związanych z regionem prezentowane są sylwetki nestora kieleckich malarzy, 86-letniego akwarelisty Bolesława Cetnera i 27-letniego Tomasza Opałki, kompozytora z Ostrowca Świętokrzyskiego, laureata wielu konkursów.
Na łamach miesięcznika redakcja żegna prof. Jana Leszka Adamczyka, historyka sztuki, wybitnego badacza dziejów Kielc, Władysława Marczaka, waltornistę z Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Stanisława Muchę, skrzypka z Ponidzia, którego w osobistym wspomnieniu przywołuje Adam Ochwanowski.
Najnowszy numer „Teraz” przynosi relacje m.in. z premier w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Ecce Homo i spektaklu wigilijnego na Karczówce, prezentację prac uczestników pleneru fotograficznego Art-Eko 2009, a także recenzje plastyczne, fotograficzne, muzyczne i książkowe oraz stałe felietony Marka Mikosa, Juliusza Brauna i Piotra Kletowskiego.
Zachęcamy do lektury.