Relikwie z klasztoru na Świętym Krzyżu znajdą się w nowej monstrancji – jej twórcą jest Krzysztof Stradowski, złotnik z Kielc, który przez lata pracował we Włoszech w zakładzie jubilerskim mistrza Gerardo Sacco, wykonawcy zleceń dla Watykanu i gwiazd filmowych.Jaką biżuterię zrobił dla Liz Taylor kielecki artysta można dowiedzieć się z artykułu „Złote ręce”.
Ponad sto lat temu farmaceuta Michał Rawita-Witanowski z Piotrkowa Trybu-nalskiego opisywał zabytki ziemi kieleckiej, a dziełem jego życia jest obszerne opracowanie „Dawny powiat chęciński. Sylwetkę tego pasjonata i badacza przypomina w publikacji „Aptekarz i starożytności” Dariusz Kalina z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach.
Znany, a nieznany. To Rafał Hadziewicz, XIX-wieczny malarz. Dużą kolekcję jego rysunków i płócien ma w swoich zbiorach Muzeum Narodowe w Kielcach. Bogato ilustrowany artykuł opowiada historię artysty, który przez Kraków i Moskwę trafił u schyłku życia do Kielc.
Jak co miesiąc, pismo przynosi relacje z wydarzeń kulturalnych, m.in. I Festiwa-lu Wędrowania i kolejnego pojedynku poetów – Slam Poetry, recenzje muzycz-ne, teatralne, plastyczne i książkowe oraz stałe felietony Krzysztofa K.A.S.Y. Kasowskiego, Juliusza Brauna i Piotra Kletowskiego.
Zachęcamy do lektury.