Szlak Literacki liczy 120 km – na jego trasie znajdują się miasta i wioski mające związek z inspiracjami literackim, narodzinami lub pobytem w nich wielkich pisarzy.Te miejscowości to: Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Oblęgorek, Strawczyn, Kielce, Domaszowice, Leszczyny, Ciekoty, Święta Katarzyna, Bieliny.
Ziemia świętokrzyska była i jest inspiracją dla wielu literatów, ponoć skowronki nie śpiewają nigdzie indziej, tak jak na Ponidziu, twierdził Adolf Dygasiński, zachwycając się nimi w swoich utworach, Puszcza Jodłowa była szczególnie bliska sercu Stefana Żeromskiego, a biesy, czarownice, rusałki nawiedzały w Bielinach Józefa Ozgę-Michalskiego niemal co noc.
Do Skarżyska-Kamiennej na wakacje, do swojego przyjaciela ks. Antoniego Boratyńskiego, proboszcza parafii św. Józefa, lubił przyjeżdżać Leopold Staff. Wypoczywał tu wraz z żoną, miasto nazywał Rekonwalescentopolem, tutaj nabierał sił, tu koiła go przyroda, kameralność miejsca. Serce poety przestało bić w Skarżysku-Kamiennej 31 maja 1957 roku o 9. 45. Zostało po nim niewiele pamiątek: pomnik przed skarżyskim Centrum Kultury, stary kościółek św. Józefa, w którym bywał.
W Suchedniowie spędził dzieciństwo Gustaw Herling-Grudziński, Suchedniów to również miejsce urodzenia, życia i śmierci poety Jana Gajzlera.
W Oblęgorku znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza, działa ono w dworku, który pisarz otrzymał od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy twórczej.
W Strawczynie przyszedł na świat Stefan Żeromski. Tu też w kościele odbył się jego chrzest, co potwierdza zachowana metryka chrztu. Miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego upamiętnia głaz stojący niedaleko strawczyńskiego dworu, w którym mieszkali Żeromscy.
W Leszczynach, w kościele znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Turyści znajdą tu także kamienne epitafium.
O Ciekotach wiele napisał sam Żeromski w swoich dziennikach, ale także i utworach. Dość winić odpowiedniki literackie: Gawronki, Głogi, Ciernie, Wygnanka. Aż nazbyt wyraźnie przypominają wioskę u podnóża Radostowej. To tutaj jego ojciec otrzymał folwark w 20-letnią dzierżawę, 13 czerwca 1871 roku. Dziś nie ma już śladu po tamtym dworku, jest jednak miejsce świątecznego wypoczynku zwane popularnie „Żeromszczyzną” i rozpoczęta budowa „Szklanego Domu”.
W Świętej Katarzynie znajduje się murowana kapliczka z wyrytym na ścianie podpisem młodego Stefana Żeromskiego.
Kielce związane są z życiem i twórczością między innymi: Bolesława Prusa, Edmunda Niziurskiego, Adolfa Dygasińskiego i Stefana Żeromskiego, którego muzeum znajduje się w budynku dawnej szkoły, do której w młodości uczęszczał pisarz. Domaszowice to miejsce urodzenia Walerego Przyborowskiego.
W Bielinach mieszkał i tworzył poeta Józef Ozga-Michalski, autor między innymi „Legend Świętokrzyskich” pisanych gwarą.
Opr. Apis