Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego w Muzeum Narodowym zyska swój przedwojenny wygląd. Prace konserwacyjne rozpoczęto od remontu dawnej kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w pałacowej baszcie. Sanktuarium składa się z trzech pomieszczeń – dawnego pokoju komendanta, sali sztandarowej oraz baszty z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej.To ostatnie pomieszczenie jest teraz zamknięte dla zwiedzających – muzealnicy postanowili przywrócić mu oryginalny, przedwojenny wygląd.
Do 1939 roku w kaplicy, oprócz obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, znajdowały się cztery świeczniki kute z żelaza, żeliwny żyrandol, posadzka z płyt kamiennych i gomółkowe okna. Po wojnie gromadzono tu różne eksponaty pośrednio związane z legionową przeszłością pałacu – m.in. gipsowe popiersie marszałka umieszczone w miejscu dawnego ołtarza czy kartusze z herbami Piłsudskich. Teraz trwają tu drobiazgowe prace, które odtworzą przedwojenny wygląd kaplicy.
– Wracamy do skromnego, ascetycznego wystroju tego miejsca – mówi dr Jan Główka, szef Działu Historii MN. – Na podstawie zachowanej dokumentacji odtwarzamy kolor ścian oraz wyposażenie: świeczniki, żyrandol i przede wszystkim obraz. Wrócą też ozdobne rośliny.
– Zachowały się tylko trwałe elementy, takie jak płyta miedziana przy oknie, nisza ołtarzowa, gdzie wisiał obraz, oraz jedno okno. Resztę przedmiotów trzeba wykonać od nowa – wyjaśnia Marek Mazurek, główny konserwator w MN.
Kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej zamówiono już w Łodzi. Trudniej będzie ze świecznikami, bo próbę ich rekonstrukcji oparto na nielicznych, mało dokładnych fotografiach. Zarówno świeczniki ołtarzowe, jak też i żyrandol będą wykonane z kutego żelaza. Konserwatorzy zabrali się też za ściany, w których wykonali kilka „odkrywek”, aby dostać się do oryginalnego koloru farby. Dzięki temu przywrócona będzie pierwotna kolorystyka wnętrz kaplicy. Potem obowiązkowe czyszczenie posadzek i marmurów i sala znowu zostanie otwarta dla zwiedzających. Muzealnicy chcą zakończyć prace najpóźniej w pierwszej połowie stycznia.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza