Kielce będą jednym z pięciu miast, w których wystąpi ten znany dyrygent i kompozytor z Chile – Alvarado poprowadzi prawykonanie „Ma Donna”. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej towarzyszyć będzie Żeński Chór Kameralny Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego z Chile.Ewelina Łuczka: Skąd pomysł na polskie turnée?
Boris Alvarado, dyrygent i kompozytor: Muzyczne podróżowanie po waszym kraju zorganizowały wspólnie akademie muzyczne i uniwersytety miast, w których odbędą się koncerty. W Kielcach zaangażowaną w to osobą był Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. Rozpoczynamy w Częstochowie koncertem „Gaude Mater”, dalej Kraków, Lublin, Warszawa, Białołęka, Łódź, i Kielce.
Zatrzyma się Pan w Kielcach na dłużej?
– Niestety, spędzę u was tylko dwa dni. To dlatego, że między koncertami są bardzo małe odstępy. Ubolewam, że nie będę miał czasu na zwiedzanie czy inne przyjemności. Ale to praca, a nie wypoczynek. W Polsce mamy zamiar występować przez miesiąc, terminy poszczególnych koncertów są ruchome. Więc może nawet wizyta w Kielcach przedłuży się o kilka dni.
– Często bywa Pan w naszym kraju, więc pewnie ma Pan wyrobione zdanie na temat Polski i Polaków?
– Bywam tutaj trzy razy w roku, więc rzeczywiście coś o tym miejscu mogę już powiedzieć. Polska to bardzo ładny kraj. Szczególnie Kraków, do którego zwykle zaglądam. Polacy to ludzie otwarci i życzliwi. Wielu z nich przeżyło erę komunizmu i dopiero teraz zaczynają czuć się bezpieczniej. Powoli zaczynacie być częścią całego świata. To naprawdę staje się zauważalne.
– Dlaczego został Pan kompozytorem?
– Bo muzyka to nie tylko tradycja, wynikająca z przekazu dzieł Chopina czy Shumana. To także otwieranie ludziom umysłów na nowe niespotykane odkrycia. Za każdym razem słyszymy co innego. I to właśnie jest piękne.
—————————————————
Koncert Borisa Alvarado rozpocznie się w środę o godz. 18. Bilety po 15 zł kupić można w siedzibie filharmonii (KCK) w godz. 10-17 oraz na godzinę przed koncertem.
Boris Alvarado to dyrygent, pedagog i kompozytor. Kończył studia muzyczne m.in. w Krakowie, Warszawie i Chile. Swoją naukę uzupełniał pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego. Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem na Festiwalu Coro Femenino Pontificia Universidad Catolica de Valparaiso. Ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. trzykrotnie został laureatem Nagrody Krytyki przyznawanej przez Związek Krytyków Sztuki w Valparaiso. Jego muzyka znana jest i grana na całym świecie.
Rozmawiała Ewelina Łuczka Gazeta Wyborcza