Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przygotowuje zmiany w Karcie Nauczyciela. Minimalny czas awansu nauczycielskiego od stażysty do dyplomowanego ma zostać wydłużony z siedmiu do 10 lat. Podobno coraz częściej do władz oświatowych dochodzą też propozycje, by stopień dyplomowanego nie był przyznawany na stałe…Obecnie tytuł nauczyciela dyplomowanego można zdobyć już po siedmiu latach pracy. Przeciwne temu są przede wszystkim samorządy. Przyczyna jest prozaiczna: nauczycielowi dyplomowanemu trzeba więcej płacić. Jego wynagrodzenie jest wyższe o 300 złotych brutto od pensji nauczyciela mianowanego, która wynosi 1617 złotych brutto.
– Zmiany mają zostać wprowadzone w styczniu tego roku. Poprzednie propozycje zakładały, że stopień dyplomowanego nauczyciel mógłby zdobyć dopiero po 17 latach pracy. Nie zgodziły się na to związki zawodowe. Przystały na okres dziesięciu lat – mówi kurator świętokrzyski Ryszard Kasperek. – Podczas piątkowej wizyty w Jędrzejowie wiceminister edukacji Franciszek Potulski powiedział, że coraz częściej dochodzą głosy, iż część nauczycieli po osiągnięciu stopnia dyplomowanego osiada na laurach i że, być może, stopień ten nie powinien być przyznawany na stałe.
– Nic mi nie wiadomo na temat takich pomysłów – stwierdza Andrzej Łyczak, prezes świętokrzyskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, a szkoda, bo nauczyciele już o nich słyszeli. – Zamiast straszyć odbieraniem stopni, lepiej przeznaczyć większą kwotę na dodatki motywacyjne dyrektorom szkół, żeby mogli nagradzać tych, którzy wyróżniają się w pracy. Taka motywacja lepiej zapobiegnie „osiadaniu na laurach”, niż degradowanie – uważa dyrektor jednego z kieleckich gimnazjów.
– W tym wszystkim chodzi tylko o oszczędności dla samorządów, nie o jakość kształcenia. Ludzi nie zmotywuje się do dobrej pracy ani strachem, ani degradacją. Twórczy może być nauczyciel niezależny, a nie ten, nad którym stoi się z batem – uważa doradca metodyczny z Kielc.
Przybywa dyplomowanych
W regionie świętokrzyskim pracuje prawie trzy tysiące dyplomowanych nauczycieli. W tym roku stopień ten otrzymało 1701 osób. W maju 2004 roku staż kończy kolejnych 1249 nauczycieli, rok później 2070, a w 2006 – 3140. Nawet jeśli czas ubiegania się o awans od przyszłego roku zostanie wydłużony, pedagodzy ci ukończą staż zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.
Echo Dnia