Czy „Kazania świętokrzyskie” są faktycznie świętokrzyskie? Takie pytanie stawia w nowej ich edycji przygotowanej przez Bibliotekę Narodową, prof Wiesław Wydra z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dociekając, gdzie mogły powstać i jak trafiły do łysogórskiego klasztoru benedyktynów.Prof. Paweł Stępień z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawia dzieje odczytań tekstu od jego odnalezienia przez Aleksandra Brücknera w 1890 r., stan badań, kontekst kulturowy, religijny i językowy, w jakim powstały „Kazania świętokrzyskie”. Ich edycja ukazuje się po 75 latach od ostatniego krytycznego wydania.
Niewiele brakowało, aby jeden z największych liryków XX w. Bolesław Leśmian związał się na stałe z Sandomierzem. W 1919 r. starał się tam o posadę notariusza, pragnąc zamienić Hrubieszów, którego nie lubił, na miasto nad Wisłą, gdzie „klimat jest wspaniały, górski”, jak sam pisał. Zabawną i nieznaną historię z życia poety przywołuje Jan Adam Borzęcki w artykule „Urzędnicze fa-tum Leśmiana”.
W krajobrazie gminy Ożarów, obok stojących tu od wieków kapliczek, pojawia-ją się współczesne rzeźby. Tak powstaje Nadwiślański Szlak Artystyczny. Można o nim przeczytać w artykule „Pejzaż pełen świętych”. „Szukając piękna” to tekst o znanym kieleckim lutniku, kompozytorze, rzeźbiarzu i poecie Eugeniuszu Szole.
W miesięczniku znalazły się również m.in. dzieje mostu im. Żeromskiego w Cedzynie pióra Tomasza Wągrowskiego, relacja z 17 Slam Poetry wraz z wierszami uczestników, zaproszenie na nową wystawę w „Domu Praczki”, recenzje muzyczne, fotograficzne, plastyczne, teatralnych premier, stałe felietony Juliusza Brauna, Piotra Kletowskiego i Marka Mikosa.
Zachęcamy do lektury!