Laury Świętokrzyskie w czterech kategoriach za zasługi dla naszego regionu w 2006 roku przyzna wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś. Wczoraj powołana została kapituła nagrody, której przewodniczącą została prof. Regina Renz, rektor Akademii Świętokrzyskiej.Nagroda ma charakter honorowy, nie wiąże się z żadną gratyfikacją finansową, a laureaci otrzymają jedynie statuetki i dyplomy. Będzie wręczana w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo polskie w regionie, gmina roku, człowiek roku i dziennikarz roku.
Dlaczego dziennikarze mają specjalną kategorię, a nie np. policjanci, strażacy czy nauczyciele? – To bardzo ważny, opiniotwórczy zespół ludzi. Opisują rzeczywistość, nie bez przyczyny określani są czwartą władzą – odpowiada wojewoda Grzegorz Banaś. I dodaje, że pozostałe środowiska zawodowe też mają prawo zgłaszania swoich kandydatów – w kategorii człowiek roku. We wstępnym regulaminie zapisano, że do tego miana mogą pretendować osoby urodzone w województwie świętokrzyskim. Jak poinformował wojewoda, na wczorajszym posiedzeniu kapituły ten wymóg został zakwestionowany. Laur w tej kategorii będzie więc przyznawany także ludziom, którzy niekoniecznie pochodzą z naszego regionu, ale tu mieszkają i wiele dla niego zrobili.
Przypomnijmy, że poprzedni wojewoda – Włodzimierz Wójcik – przyznawał Dumy Regionu. Czy obecny nie mógł tego kontynuować? – Charakter tej Lauru jest zupełnie inny. A poza tym pojawiły się rozbieżności na temat praw autorskich do tamtej nagrody – odpowiada Grzegorz Banaś.
Laureatami Dum byli m.in. plastyk Rafał Olbiński, pisarz Wiesław Myśliwski czy prezes PKOl. Piotr Nurowski. Wszyscy pochodzą z naszego regionu, ale od dawna tworzą i pracują poza nim. Według kryteriów zaproponowanych przez wojewodę Banasia, nie mieliby raczej szans na Laur Świętokrzyski w kategorii człowiek roku. Od pretendentów wymagane bowiem jest, aby przyczynili się w 2006 roku „do rozwoju i promocji regionu” oraz pracowali „na rzecz jego mieszkańców”.
Prawo zgłaszania kandydatów do nagrody mają m.in. stowarzyszenia przedsiębiorców i organizacje społeczne, wyższe uczelnie, instytucje kultury, a w przypadku dziennikarzy redakcje mediów działających w województwie. Kapituła, której przewodniczy prof. Regina Renz, rektor Akademii Świętokrzyskiej, ma przedstawić wojewodzie pięć kandydatur do nagrody w każdej kategorii. On zaś wybierze laureatów. – Ale tylko i wyłącznie w uzgodnieniu z kapitułą. Musi być consensus – zapewnia Grzegorz Banaś.
Pierwsze Laury Świętokrzyskie zostaną wręczone w kwietniu. Kandydatury można zgłaszać do 23 lutego.
Więcej informacji o pierwszej edycji nagrody Laur Świętokrzyski, jej regulamin, wzory wniosków zgłoszeniowych znaleźć można na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego: www.kielce.uw.gov.pl
Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza