Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach w dniach 30 X – 1 XI 2010 organizuje, po raz 18-ty coroczną kwestę na kieleckich nekropoliach. Środki uzyskane z kwesty zostaną przeznaczone na konserwację cennych, zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.W bieżącym roku w czasie trwania kwesty zostanie zorganizowana wystawa fotograficzna. Będzie ona miała miejsce na ogrodzeniu I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach (ul. Ściegiennego 15) , a pokazane będą prace wykonane przez 14 osób podczas pleneru w dniach 11.09.2010 -18.09.2010 .Brali w nim udział zarówno fotografowie profesjonalni, jak i amatorzy aktywnie działający na fotograficznych forach i serwisach internetowych.
Z ponad 110 fotografii jury w składzie Andrzej Borys, Paweł Pierściński, Stanisław Szrek wybrało blisko 70 zdjęć Ponad połowa z nich zostanie zaprezentowana na świeżym powietrzu, wzdłuż ogrodzenia I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach, Natomiast wszystkie wybrane prace będzie można zobaczyć już od 30 października na stronie http://cmentarzstary.pl. Docelowo strona stanowić będzie kompendium wiedzy o świętokrzyskich cmentarzach, miejscach które przechowują historię naszego regionu
W latach 1993 – 2009, dzięki ofiarności mieszkańców Kielc zebrano ponad 430 tys. zł. Środki te były wspomagane dotacjami i darowiznami Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta, osób prawnych i fizycznych. Dzięki temu wykonano bardzo specjalistyczne prace na 250 pomnikach, wykonanych z różnego rodzaju kamienia (marmur, granit, wapień lekki, piaskowiec) i żeliwa. W ubiegłym roku poddano pełnej konserwacji 12 obiektów , między innymi grobowca Rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamiennego grobowca Rodziny Zeitheimów, grobowca Rodziny Huetów z rzeźbą Chrystusa, grobu płk. Trzcińskiego, czy też pomnik ojca Kolumbina Tomaszewskiego. W bieżącym roku konserwacji poddano 17 obiektów, w tym żeliwne pomniki rodziny Pączkowskich i Tybakowskich, kamienną rzeźbę Czaplickiego, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie Rodziny Krzyszkiewiczów, grób z rzeźbą Radziejowskiego oraz pomnik Józefa Wokulskiego.
Coroczną kwestę przygotowują społecznie członkowie Stowarzyszenia wraz z setkami kwestujących, którzy zbierają datki do przygotowanych puszek.
W ostatnich latach w kwestach uczestniczy ok..150 dorosłych osób i ponad 230 uczniów z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. To bardzo cenna inicjatywa oraz niezbędna pomoc, rokująca na przyszłość.
Cmentarze, groby osób bliskich, zabytkowe pomniki, pamięć o poprzednich pokoleniach to nasza historia. Apelujemy o pomoc w kwestowaniu i datki do puszek. Osoby chętne do kwestowania w tym roku, znajda informacje kontaktowe na stronie http://cmentarzstary.pl
Paweł Zawadzki, foto: Krzysztof Zając