– Pod koniec sierpnia chcemy zamontować popiersia malarki Tamary Łempickiej, pisarza, malarza i filozofa Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz muzyka Jimi`ego Hendrixa – mówi Andrzej Płonka, kierownik ośrodka Wietrznia w Kielcach. W ciągu miesiąca komisja konkursowa wybierze kolejne trzy rzeźby, które staną na skwerze Szarych Szeregów. Zaraz po tym zostanie ogłoszony konkurs na kolejne trzy popiersia.W ciągu miesiąca komisja konkursowa wybierze trzy rzeźby, które staną na skwerze Szarych Szeregów. Zaraz po tym zostanie ogłoszony konkurs na kolejne trzy popiersia. Jak informuje Płonka, będą to „głowy”: pisarza Jamesa Joyca, malarza Pablo Picassa oraz kompozytora Ignacego Paderewskiego. W alei staną na przełomie października i listopada. – Nowe rzeźby ustawione będą w pobliżu ulicy Ogrodowej – mówi Płonka.
W alei znajdzie się 21 popiersi. Wszystkie wykonają świętokrzyscy rzeźbiarze, bo taka też jest idea konkursu ogłaszanego przez miasto wspólnie ze Świętokrzyskim Okręgiem Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.
Kto do alei rzeźb
Tamara Łempicka (ur. 16 maja 1896 lub 1898 r. w Warszawie, zm. w 1980 w Meksyku) właściwie Maria Górska, polska malarka epoki art déco. Córka warszawskiego prawnika Borysa Gurwik-Górskiego i Malwiny z domu Dekler. W Petersburgu poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, który był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida. W 1918 roku zamieszkała w Paryżu, gdzie rozpoczęła studia malarskie w Académie de la Grande Chaumiere i w Académie Ranson u znanych portrecistów. Wkrótce stała się sławna jako portrecistka Tamara de Lempicka. W polskich zbiorach znajduje się kilkanaście jej obrazów, jednak nie są prezentowane publiczności.
Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy” (ur. w 1885 r. w Warszawie, zm. w 1939 w Jeziorach na Polesiu), polski pisarz, dramaturg, filozof, malarz, fotograf. Był synem malarza i pisarza Stanisława Witkiewicza i Marii Pietrzkiewicz, nauczycielki muzyki. Jego matką chrzestną była Helena Modrzejewska. Nie chodził do szkoły. Jego edukacją zajmował się ojciec, który sprowadzał mu do domu wybitnych korepetytorów (często profesorów uniwersyteckich). On też ukształtował w młodym Stanisławie Ignacym zainteresowanie sztuką i literaturą.
James Marshall Hendrix znany jako Jimi Hendrix (ur. w 1942 r. w Seattle w USA, zm. w 1970 r. w Londynie), amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor rockowy, związany ze stylami acid rock, blues rock i jazz. Jako nastolatek za pięć dolarów kupił używaną gitarę i sam nauczył się grać na niej. Był leworęczny, więc musiał instrument przystosować do swoich potrzeb. Hendrix był jednym z najwybitniejszych gitarzystów i instrumentalistów rockowych. Wypracował szereg unikalnych, nieznanych wcześniej technik gry na gitarze elektrycznej.
joge Gazeta Wyborcza