Miejsc noclegowych w mieście przybywa jak grzybów po deszczu – mimo to wciąż ich mało. W przyszłym roku w Kielcach staną dwa kolejne hotele.Oba nowe budynki staną w okolicach Targów Kielce. Inwestorami są Zakłady Zbożowo-Młynarskie oraz spółka związana z kieleckim wydawnictwem MAC Edukacja. Bardziej konkretne są plany ZZM. Spółka ma już pozwolenie na budowę i przygotowaną większość dokumentów.
– Chcemy wybudować hotel na ponad sto miejsc. Inwestycję planujemy rozpocząć w przyszłym roku – informuje Anatol Rodak, prezes zakładów. – Chcielibyśmy wybudować hotel w tamtych okolicach. Prowadzimy rozmowy z przedstawicielami Targów Kielce – mówi Grzegorz Bednarski, reprezentujący spółkę deweloperską powiązaną z MAC Edukacją. Szczegółów nie chce na razie zdradzać. – Mamy wstępną koncepcję, jak inwestycja miałaby wyglądać. Poinformowaliśmy już targi, że chcielibyśmy taki obiekt wybudować – dodaje Bednarski.
Firmy nie ukrywają, że wybór miejsca budowy nie jest przypadkowy. Takim inwestycjom sprzyja bowiem rozwój Targów Kielce. – Nie ukrywam, że pomysł na budowę jest związany z sąsiedztwem z Targami. Byłoby grzechem nie skorzystać z takiej okazji – podkreśla Anatol Rodak. Podobnego zdania jest Grzegorz Bednarski. Nic dziwnego, w okolicach Targów Kielce nie ma ani jednego hotelu. Tymczasem największe imprezy targowe kieleckiej spółki – salon przemysłu obronnego oraz targi Plastpol – ściągają do miasta tysiące gości.
Znalezienie w Kielcach miejsca noclegowego w maju (Plastpol) czy wrześniu (salon obronny) graniczy niemal z cudem. Niewiele lepiej jest podczas innych większych imprez targowych. Właśnie z powodu braku miejsc w hotelach we wrześniu piłkarska reprezentacja Polski nie zagra w Kielcach z Serbią meczu eliminacji mistrzostw Europy.
Z inwestycji cieszą się władze TK. – Planujemy organizację przynajmniej 10 nowych imprez targowych. Chcemy, żeby na terenie targów jednocześnie odbywało się kilka imprez. Nowe miejsca noclegowe będą więc bardzo potrzebne – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. Dodaje, że goście często pytają o hotele czterogwiazdkowe. Tymczasem w Kielcach takich nie ma, więc goście rezerwują pokoje w Krakowie. – Chcą wydać pieniądze, tylko nie mają ich gdzie wydać. Ostatnio rezerwowaliśmy miejsca w hotelu w Ostrowcu – informuje Mochoń.
Nowe hotele staną nie tylko w sąsiedztwie Targów Kielce. 30 września przy rondzie Herlinga-Grudzińskiego otwarty zostanie trzygwiazdkowy hotel norweskiej sieci Qubus. – Nasza firma buduje hotele w średnich i dużych miastach. Oceniając potencjał kieleckiego rynku, stwierdziliśmy, że warto tu zainwestować. Rozwija się miasto, rozwijają się Targi Kielce – mówi Janusz Mitulski, dyrektor sprzedaży i marketingu sieci Qubus.
Trzydzieści sześć pokoi hotelowych udostępni niedługo hotel City w będącym na ukończeniu City Parku przy ul. Paderewskiego. – Wiele osób z moich rodzinnych stron jest zainteresowanych inwestowaniem w województwie świętokrzyskim. Chętnie skorzystają z naszych miejsc hotelowych – opowiada Koreańczyk Chong Won Lee, właściciel City Parku. Początkowo w tej inwestycji nie planowano miejsc hotelowych. Pierwsi goście w dwugwiazdkowym City Hotelu zamieszkają jesienią.
Półtora tysiąca miejsc to wciąż za mało
W Kielcach i okolicach jest 19 hoteli (w tym 8 trzygwiazdkowych), które oferują łącznie ok. 1500 miejsc. Ostatnio zbudowane to powstały przed dwoma laty La Mar przy ul. Sikorskiego oraz w ubiegłym roku Śródmiejski przy ul. Wesołej.
Anna Roży Gazeta Wyborcza