Świętokrzyskie muzea w sobotę udostępnią swoje wnętrza, przyłączając się do Europejskiej Nocy Muzeów wymyślonej siedem lat temu przez Francuzów.Na wieczorną wizytę zaprasza Muzeum Narodowe w Kielcach. O godz. 18 w pałacu biskupów krakowskich rozpocznie się koncert fortepianowy w wykonaniu Marcina Dominika Głucha. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale konieczne jest posiadanie zaproszenia. Z ich zdobyciem nie będzie jednak kłopotów – wystarczy zgłosić się do kasy biletowej w pałacu, gdzie od wczoraj wydawane są bezpłatne wejściówki. Nie warto zwlekać z przyjściem, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.
Uczestnicy koncertu po jego zakończeniu zaproszeni zostaną do zwiedzania zabytkowych wnętrz na piętrze pałacu. Marcin Dominik Głuch ma 33 lata. Studiował na Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracuje z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Rzymie i Paryżu. Od dwóch lat jest pianistą Baletu Monte Carlo w Monako.
Również Muzeum Wsi Kieleckiej przyłączyło się do akcji – w sobotę wszyscy chętni mogą oglądać aktualną wystawę „Damy z tamtych lat…” w Dworku Laszczyków wyjątkowo długo, bo do godz. 1.
Wiele atrakcji czeka też w sandomierskim Muzeum Okręgowym. Każdy z gości, który wieczorową porą odwiedzi zamkowe wnętrza, dostanie upominek niespodziankę. Oprócz nocnego zwiedzania czeka wiele atrakcji – m.in. owiane tajemnicą przenosiny okrucha czakramu wawelskiego pod zamek. Jak wiadomo, ów czakram według legendy zawiera mistyczną moc, która może udzielić się podczas odwiedzin w muzeum. Na dziedzińcu zamkowym odbędzie się koncert Zespołu Muzyki Dawnej z Zamościa „Capella all’ Antico” wraz z Zespołem Tańca Dawnego „Gratia Juwenis” z Nowej Dęby. Serdecznie zapraszamy. Wieczór rozpocznie się o godz. 20 koncertem „Co mi zostało z tych lat…” z udziałem Janusza Zakrzeńskiego, Grażyny Barszczewskiej, Magdaleny Idzik i Andrzeja Płończyńskiego. Nocne zwiedzanie zakończy się o godz. 1.
Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Kultury Francji. Patronuje jej również polskie Ministerstwo Kultury. Od 1999 r. była to Europejska Wiosna Muzeów, a od ubiegłego roku Noc Muzeów. Prezentacja taka była podejmowana przez wiele miast w różnych terminach i zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, ale dopiero Francuzi zainicjowali organizację nocy jednocześnie w całej Europie. Wszystkie instytucje uczestniczące w imprezie prezentują swój program na specjalnej stronie internetowej www.nuitdesmusees.culture.fr w języku francuskim, angielskim i ojczystym.
Paweł Słupski Gazeta Wyborcza