Po raz drugi 14 i 15 maja odbędą się w Bałtowie Dni Ziemi – przebiegać będą pod hasłem „Przed i po dinozaurach”. W ubiegłym roku większość imprez Dni Ziemi odbywała się przed pałacem Druckich-Lubeckich. W tym roku główną areną będzie Okręglica nad Kamienną, w pobliżu Bałtowskiego Parku Jurajskiego.Przez dwa dni prezentować tam będą swój dorobek organizacje przyrodnicze, kolekcjonerzy skamieniałości i ludzie zawodowo zajmujący się paleontologią. Można będzie obejrzeć, m.in. wystawy: „500 milionów lat historii Gór Świętokrzyskich”, „Ssaki epoki lodowcowej” czy „Amonity – władcy mórz jurajskich”.
Muzeum Przyrody i Techniki ze Starachowic zaprezentuje kolekcję tropów gadów triasowych z okolic Dołów Biskupich. Dużą atrakcję powinny stanowić pokazy multimedialne „Karły i giganci – tajemnice ewolucji człowieka” oraz „Jeżowce – jadowite cuda natury” dr. Andrzeja Boczarowskiego z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot przygotowuje wystawę fotografii „Dzika Polska”. Nie zabraknie również filmów przyrodniczych. Wyświetlony zostanie m.in. obraz „Dzikie Karpaty”, który zdobył w tym roku I miejsce na II Festiwalu Filmowym „Ziemia Przede Wszystkim”.
Swoje wyroby zaprezentują garncarze, pszczelarze i wikliniarze. Można będzie wziąć udział w warsztatach garncarskich lub spróbować wyplatania koszyków z wikliny. O życiu pszczół i miodzie opowie Edward Budzeń, pszczelarz z Bałtowa. Bębnienia uczyć będzie Zespół Amotywacyjny. Ciekawie zapowiada się także pokaz cięcia agatów – używanych w zdobnictwie od starożytności kamieni półszlachetnych.
Organizatorzy – stowarzyszenia „Delta” oraz „Bałt” – zapraszają do Bałtowa w sobotę i niedzielę 14-15 maja.
jak Gazeta Wyborcza