Co wolicie? Randkę w ogrodzie włoskim tuż przed północą czy wieczorne oglądanie dzieł sztuki sakralnej? A może koncert kameralny przez Kieleckim Centrum Kultury albo seans kinowy w plenerze? Dziś w Białą Noc nad Silnicą będzie się działo naprawdę wiele.Po raz pierwszy w Kielcach, w nocy z 1 na 2 lipca, otwarte będą muzea, galerie, kawiarnie i kina. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny, większość imprez które będą trwać od godz. 20 do drugiej w nocy – także. Wszystko to udało się nam samozwańczo zorganizować w ciągu niespełna dwóch tygodni, bo pozazdrościliśmy Warszawie, Krakowowi i Częstochowie. Pomogli nam muzealnicy i urzędnicy, instytucje kulturalne i knajpki. Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy się świetnie bawić na Białej Nocy nad Silnicą, bo takich atrakcji na pewno w naszym mieście przez jakiś czas nie będzie. Większą ilość patroli obiecali nam policjanci i Straż Miejska, więc na pewno będzie bezpieczniej niż w inne weekendowe wieczory. A oto co konkretnie proponujemy złaknionym kulturalnych rozrywek nocą.
Muzeum Narodowe i ogród włoski
Dawny pałac biskupów krakowskich będzie otwarty od godz. 20 do 1 w nocy. Wstęp bezpłatny.
Można obejrzeć wnętrza pałacu ufundowanego w XVII wieku przez biskupa Jakuba Zadzika. Są tam najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego oraz wyjątkowa w skali kraju galeria polskiego portretu reprezentacyjnego m.in. wizerunki Wielopolskich oraz Sołtyków. W dawnej kaplicy pałacu można zobaczyć pokaz naczyń liturgicznych i stołowych, wśród których są także ponad 500 letnie, a na ścianach zawieszono tkaniny wschodnie – perskie i tureckie: kobierce, makaty tkane i haftowane. W wyposażeniu innej z sal są wyjątkowo cenne meble włoskie: dwie skrzynie szufladowe cassettone z XVI w., skrzynia cassone, nastawa kredensu z bogatą dekoracją snycerską o tematyce mitologicznej.
– Otarty będzie również ogród włoski, który nocą bywa udostępniony tylko okazjonalnie. Warto więc wybrać się do nas na romantyczny spacer tuż przed północą – zachęca Ryszard de Latour, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.
Kwatery od strony pałacu są trawnikowe i mają geometryczny rysunek wycięty w darni. Wypełniono je białym i czerwonym żwirem z peoniami w narożach. Kolejne 2 kwatery tworzą nasadzenia formowanego bukszpanu z kwiatami sezonowymi: wiosną kwitnie tulipan pospolity czerwony i narcyz trąbkowy żółty, latem bratek wielokwiatowy czerowno-purpurowy i niebieskofioletowy, a jesienią grzebiotka bordowa i aksamitna karłowata żółta. Ozdobny ogród otoczono sadem jabłoniowym ujętym w 4 kwatery i zamkniętym alejami grabowymi.
Muzeum Zabawkarstwa
Jego siedziba przy ul. ul. Kościuszki 11 będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 20 do północy. Wstęp bezpłatny.
Zamiast usadzenia przed telewizorem można zabrać dziecko na wyprawę do świata zabawek, tym ciekawszą że nocną. A oglądać naprawdę mamy co. Na obecnych ekspozycjach prezentowane są prawie dwustuletnie lalki i ich zupełnie współczesne koleżanki. Jest tez unikalny pluszowy miś, który ma ponad 80 lat i najprawdopodobniej jest dziadkiem Uszatka. Wyprawa do muzeum będzie nie lada gratką dla tych, którzy lubią ludowe klimaty, bo na straganie z zabawkami świętokrzyskimi nie tylko latają Baby Jagi, ale są również drewniane i gliniane piszczałki, gwizdki i okaryny.
– Mamy też wystawę „Samochody i motocykle w miniaturze”, która zapewne zainteresuje panów. Przy okazji będą mogli obejrzeć także modele wszystkie co lata i pływa, bo jest ich razem około 500. Żeby nie było nudno jednym z nich jest jeżdżąca cały czas kolejka – zachęcają pracownicy muzeum , którzy do świata zabawek zapraszają nie tylko dzieci.
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
Została otwarta niedawno w Domu Praczki przy ul. Zamkowej 5/7, będzie czynna w godz. 20-24. Wstęp bezpłatny.
Prac tak wybitnych twórców jak Tadeusz Kantor, Władysław Hasior, Jerzy Nowosielski, Jerzy Bereś czy Adam Czapla nie trzeba długo zachwalać. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robi instalacja Jerzego Kaliny zatytułowana „Jezioro Genezaret”. Zwraca ona uwagę prostotą i symboliką: jezioro to blachy stalowe, na krańcach których są noski i tyły męskich butów. Na temat tej pracy jest najwięcej wpisów w księdze pamiątkowej galerii. Pozostałe prace o tematyce sakralnej, oglądane wieczorem w klimacie skupienia również zrobią na widzach niesamowite wrażenie.
Dom Środowisk Twórczych
Zaprasza na wystawę zdjęć Tomasza Gudzowatego, a od godz. 21 na dwa seanse kina plenerowego. Wstęp bezpłatny.
Biała Noc nad Silnicą jest ostatnia okazję do obejrzenia wystawa Fotografii „Of Eagle and Men” Tomasza Gudzowatego, która zniknie z galerii Pałacyku T. Zielnińskiego już w sobotę. O godz. 21 rozpocznie się seans kina nocnego a w nim najpierw „Lawendowe wzgórze” – ciepła i wzruszająca opowieść o dwóch starszych, mieszkających razem siostrach. Znajdują na plaży nieprzytomnego młodego człowieka, zabierają go do domu i opiekują się nim. Gdy ten odzyskuje przytomność, okazuje się, że jest Polakiem. Wraz z biegiem czasu jednak, między nim a siostrami nawiązuje się nić porozumienia. Drugi film to amerykański thriller „Czwarte piętro”, którego bohaterka Jane Emelin jest młodą projektantką wnętrz. Zajmuje ona mieszkanie zmarłej w tajemniczych okolicznościach ciotki. Jej partner Greg Harrison, telewizyjny prezenter pogody czuje się zawiedziony, że nie zamieszkają razem. Denerwuje się tym bardziej, ze wyczuwa iż w mieszkaniu dzieje się coś dziwnego.
Kawiarnia Blikle
Ma swoja siedzibę przy ul. Sienkiwicza i zaprasza od godz. 20 do ostatniego klienta.
Przez cały wieczór dla osób, które będą chciały zrobić sobie mała przerwę w zwiedzaniu, w kawiarni brzmieć będzie muzyka. Koncert pianisty, który zapowiada wykonanie utworów nastrojowych i melodyjnych rozpocznie się już o godz. 20 i potrwa dopóki tylko strudzeni zwiedzaniem goście Białej Nocy będą zaglądac do kawiarni.
Galeria Fotografii
W swojej siedzibie przy ul. Planty 7 zaprezentuje wystawę fotografii Wojciecha Gepnera. Czynna do godz. 2 w nocy, wstęp bezpłatny.
To również ostatni dzwonek do obejrzenia wystawy zdjęć kieleckiego fotografika, która pozostawiono na ścianach galerii specjalnie na dzisiejsza noc. Wśród nich można znaleźć nastrojowe czarno-białe pejzaże, doskonale uchwycone elementy architektury czy prześmiewcze zdjęcia sytuacyjne. Wszystkie zwracają uwagę charakterystycznym poczuciem humoru autora.
Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”
i koncert kwartetu „Omega”
Galeria Kieleckiego Centrum Kultury, przy pl. Moniuszki, będzie czynna od godz. 20 do 24. Można w niej obejrzeć wystawę grafik Pabla Picassa, Henriego Matisse’a i Juana Miro. Wstęp bezpłatny.
Wystawa obejmuje 75 prac, w większości litografii, trzech wybitnych przedstawicieli malarstwa XX wieku, wielkich indywidualności artystycznych – kubisty Picassa, czołowego fowisty Matissa i uważanego za surrealistę Miro. Litografie Picassa stanowią ilustracje do opowiadania Prospera Merimee „Carmen” oraz ulubione motywy artysty – corridę, sceny z cyrku, akty kobiece. Matisse wykonał cykl prac dla 35 i 36 numeru ekskluzywnego czasopisma artystyczno – kulturalnego „Verve”. Natomiast większość prezentowanych prac Miro pochodzi z sześciotomowego wydania jego dzieł.
Tuż obok na letniej scenie plenerowej KCK o godz. 22 rozpocznie się koncert kwartetu smyczkowego „Omega”, który zagra muzykę łatwa i przyjemną, choć klasyczną.
Kawiarnia „Antrakt”
Znajduje się na parterze KCK i zaprasza na wieczorne granie na żywo, które potrwa do godz. 2 w nocy. Wstęp bezpłatny.
Nastrojowy koncerty jazzowy zorganizowany przez „Antrakt” będzie trwał przez całą wieczór aż do później nocy. Występujący na żywo gitarzysta będzie podmieniany na scenie przez kawiarnianych didżejów tak aby słuchaczom nie znudził się klimat muzyczny tego wieczoru. Koncert potrwa aż do zamknięcia lokalu.
Kino „Moskwa”
Zaprasza na nocny seans filmowy, który rozpocznie się o godz. 22.20. Bilety wstępu tylko po 5 zł.
– Zapraszamy osoby, które chcą w niepowtarzalnej atmosferze obejrzeć „Między słowami” Sofii Coppoli. Długo zastanawialiśmy się nad wyborem filmu i uznaliśmy, że ten będzie pasował do Białej Nocy nad Silnicą. Można się przy nim usmiechnąć, trzeba troszkę pomyśleć i na pewno na widzach, którzy jeszcze go nie widzieli zrobi olbrzymie wrażenie. Seans rozpoczniemy o godz. 22.20, w sam raz żeby zdążyć po muzealnej wycieczce – zachęca Wanda Zychowicz z kina „Moskwa”.
Ania Niedzielska – Słowo