Siedemnastowieczny dworek w Podzamczu Chęcińskim chce przejąć Akademia Świętokrzyska. Ma tam powstać centrum edukacyjno-oświatowe. O dalszych losach XVII-wiecznego dworku w Podzamczu Chęcińskim przedstawiciele uczelni rozmawiali ze starostwem powiatowym na początku lutego.Budynek od dawna stoi niewykorzystany, a za jego utrzymanie płaci starostwo. Cezary Jastrzębski, rzecznik prasowy AŚ, potwierdza, że uczelnia jest zainteresowana dworkiem. – Brakuje nam miejsca, gdzie moglibyśmy organizować kilkudniowe sesje naukowe albo szkolenia. Budynki w centrum miasta nie nadają się do tego. Jest w nich mało miejsca, jest głośno, a dodatkowo przez większą część tygodnia trwają w nich zajęcia – mówi.
Jest pod wrażeniem siedemnastowiecznej siedziby starostwa. – Dwór stoi na uboczu, więc jest tam cicho. Budynki można adaptować na potrzeby centrum edukacyjno-oświatowego. Jest też pomysł, aby całemu otoczeniu przywrócić kształt barokowego majątku – dodaje Jastrzębski.
Zbigniew Banaśkiewicz, starosta kielecki, nie chce mówić o szczegółach. – Na pewno będziemy jeszcze rozmawiać na ten temat z władzami, bo ich propozycja jest ciekawa – twierdzi.
Pomysł zagospodarowania zabytkowego obiektu i przeznaczenia go na centrum edukacyjno-oświatowe podoba się też Januszowi Cedro, świętokrzyskiemu konserwatorowi zabytków. – Piękny obiekt odżyje, bo teraz jest trochę zapomniany. Pomysł organizacji ośrodków edukacyjnych w zabytkowych miejscach sprawdził się już w kilku miejscach – mówi.
Na razie jeszcze nie wiadomo, skąd Akademia weźmie pieniądze na przebudowę budynków. – W części będą to nasze środki, a całość na pewno wpiszemy do programu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na rozwój uczelni wyższych. Mamy już doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy z różnych źródeł, więc i teraz powinno się udać – mówi Jastrzębski.
Dworek w Podzamczu Chęcińskim wybudował w połowie siedemnastego wieku Jan Klemens Branicki, ówczesny starosta chęciński. Ale starostwo przeniósł tam dopiero w 1657 roku kolejny starosta Stefan Bidziński, po tym jak zamek i same Chęciny zostały zniszczone przez wojska księcia Siedmiogrodu. Warto przypomnieć, że w 1683 roku w pobliżu siedziby starostwa specjalnie dla wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego wybudowano bramę triumfalną. Ale pogromca Turków z niej nie skorzystał.
Marcin Sztandera Gazeta Wyborcza. Zdjęcie Nasze Kielce