Już za chwilę wyjedziesz na wyczekany urlop. Spakowałeś walizkę, kostium kąpielowy, mapę. Z pewnością zabierzesz też ze sobą telefon komórkowy. W trakcie odpoczynku nie zapomnij o prawach i obowiązkach wynikających z posiadania przez Ciebie telefonu komórkowego. Dziś podpowiadamy, jak z nich skorzystać
na wakacjach i na co zwrócić uwagę.Zanim wyjedziesz – sprawdź
• Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź przed wyjazdem, czy masz włączoną usługę roamingową. Jeśli nie, dowiedz się, jak ją aktywować w swoim telefonie i zrób to zanim wybierzesz się w podróż. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej lub w biurze obsługi klienta operatora Twojej sieci komórkowej. Warto zadbać o to wcześniej, aby po przekroczeniu granicy w razie potrzeby i bez problemu korzystać z telefonu.
• Pamiętaj, że przy korzystaniu z usługi roamingowej obowiązuje tzw. rozróżnienie strefowe. Oznacza ono podział krajów na regiony, zróżnicowane pod względem wysokości ceny za korzystanie z telefonu komórkowego. Np.: koszty wychodzących połączeń telefonicznych ze strefy Unii Europejskiej do Polski kształtują się
w granicach od 1.60 do 1.70 zł a cena połączeń z krajów egzotycznych może być nawet pięciokrotnie większa. Wysłanie wiadomości SMS ze strefy Euro to koszt ok. 0.53 zł*, ale jeśli planujesz urlop, np.: w Australii, przekazanie smsu do Polski może okazać się trzy razy droższe. Pamiętaj, że płacisz także za połączenia przychodzące
i na ich ceny także zwróć uwagę.
• Pamiętaj, że po przekroczeniu granicy telefon automatycznie wybiera operatora i sieć z usług którego, możesz korzystać. Od nowego operatora otrzymasz wiadomość sms, w której zawarta będzie informacja o kosztach połączeń. Masz jednak prawo wybrać sieć ręcznie spośród dostępnych, najbardziej korzystnych cenowo dla Ciebie
i zadecydować, którego z operatorów wybierasz na czas pobytu. Dlatego koniecznie zapoznaj się z cenami w sieciach telefonii komórkowej działających w kraju,
do którego się wybierasz.
• Zapisz numery telefonów z książki adresowej w pamięci karty SIM lub w pamięci swojego telefonu dopisując do nich międzynarodowy numer kierunkowy +48.
Umożliwi Ci to wykonywanie połączeń do Polski.
• Jeżeli masz telefon na kartę, przed wyjazdem doładuj konto lub zabierz ze sobą kartę doładowującą. Wtedy będziesz mieć możliwość skontaktowania się z bliskimi,
a w razie pilnej potrzeby nie zabraknie Ci środków na koncie.
• Kiedy jesteś na wakacjach za granicą pamiętaj, aby mieć zapisane w telefonie ważne numery, tj.: na pogotowie, policję, do ubezpieczyciela, biura podróży, które organizuje Twój wyjazd, opiekuna wycieczki czy hotelu, w którym jesteś zakwaterowany.
• Jeśli korzystasz z internetu mobilnego w Twoim telefonie sprawdź ceny transferu danych za granicą. Mogą one okazać się dużo wyższe niż te, które obowiązują na terenie Polski.
• Na czas wyjazdu zleć, w biurze obsługi klienta Twojej sieci, zablokowanie połączeń przychodzących na Twoją pocztę głosową. Przekierowanie rozmów, kiedy jesteś poza granicami kraju, wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Telefon na wakacjach …
• Korzystaj z telefonu okazjonalnie – w końcu jesteś na wakacjach. Intensywne używanie telefonu, oznacza, że otrzymasz rachunek.
• Sprawdź i porównaj ceny połączeń telefonicznych i sms w roamingu. Czasem bardziej opłacalne będzie wysyłanie krótkich wiadomości sms niż rozmowa.
• Uprzedź znajomych i rodzinę, że wyjeżdżasz. Pozwoli Ci to uniknąć zbędnych telefonów oraz kosztów. Pamiętaj, że płacisz także za odbierane połączenia.
• Jeśli musisz przekazać wiele informacji jednocześnie, jeśli możesz skorzystaj
z poczty elektronicznej, zamiast z telefonu.
• W miarę możliwości staraj się, aby Twój telefon pozostawał w trybie wyciszonym. Nie pozwól, aby jego dzwonek zakłócał urlop Tobie, ani towarzyszącym Ci osobom. Przecież wszyscy chcecie odpocząć.