Czterech wybitnych naukowców odebrało na Zamku Królewskim w Warszawie prestiżowe nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Przyznawane od 15 lat wyróżnienia trafiają do naukowców, którzy dokonali przełomowych lub ważnych odkryć.W kategorii nauk humanistycznych nagrodę otrzymał socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Piotr Sztompka, a w naukach ścisłych – fizyk z Polskiej Akademii Nauk profesor Tomasz Dietl. Za odkrycie w naukach technicznych wyróżniono profesora Leona Gradonia z Politechniki Warszawskiej, a kategorii nauk przyrodniczych i medycznych – profesora Mariusza Ratajczaka z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
Ten ostatni został nagrodzony za wyizolowanie komórek macierzystych ze szpiku kostnego. – Do tej pory były tylko dowody pośrednie, że one istnieją. My je wyizolowaliśmy i pokazaliśmy, jak one wyglądają. Nie oznacza to jednak, że będzie można od razu wyhodować serce czy wątrobę, bo każdy narząd ma wiele typów komórek macierzystych – wyjaśnia profesor Ratajczak.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są uznawane za najważniejsze w Polsce wyróżnienia dla naukowców. Przewodnicząca Rady Fundacji profesor Janina Jóźwiak mówiła podczas uroczystości, że laureaci to nie tylko znakomici uczeni, ale także wybitne osobowości.
– Talent i wiedza nie wystarczają. Potrzebna jest osobowość, która daje naukową intuicję i błysk prowadzący do odkrycia. Taka osobowość przyciąga młodszą i starszą generację – uzasadniała profesor Jóźwiak.
Wszyscy czterej laureaci otrzymali po 150 tys. zł.