Dwie księgi z okresu wczesnochrześcijańskiego znalazł polski archeolog, Tomasz Górecki z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, prowadzący badania pozostałości koptyjskiego budynku klasztornego z V-IX wieku w rejonie Luksoru.ZABYTKI NA ŚMIETNIKU
„Jest to odkrycie wielkiej rangi. Dobrze zachowane księgi z papirusowymi kartami, oprawne w skórę, znalezione na dawnym śmietniku u stóp skarpy, na której stoi klasztor, są prawdopodobnie jednym z najwcześniejszych zabytków piśmiennictwa chrześcijańskiego w Egipcie” – podkreśla dr Zbigniew Szafrański, wicedyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Księgi poddane zostaną teraz zabiegom konserwatorskim, które wykonywać będą polscy specjaliści. Później przewiduje się badania ich treści. Po zakończeniu prac księgi powinny wzbogacić zbiory Muzeum Koptyjskiego w Egipcie.
EWANGELIA, NOTATKI MNICHA I ZAPISKI GOSPODARCZE
Księgi, mimo że przeleżały kilkanaście stuleci na śmietniku, zachowały się w bardzo dobrym stanie, chociaż mają posklejane karty. Jedna z nich zawiera prawdopodobnie tekst Ewangelii.
Na tym samym wysypisku znaleziono też inny dokument dawnego piśmiennictwa – dwie deseczki z notatkami mnicha.
Wcześniej Tomasz Górecki odkrył w ruinach klasztoru około 100 ostraków, czyli skorup z rozbitych naczyń, które wykorzystywano jako podręczne notatniki. Zawierają one zapiski dotyczące głównie spraw gospodarskich.
Andrzej Markert Nauka w Polsce