Ponad 30 tys wolontariuszy będzie zbierać produkty spożywcze dla potrzebujących w ramach X Świątecznej Zbiórki Żywności 1-3 grudnia – poinformował prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Marek Borowski.– W Polsce wsparcia w postaci darmowej żywności potrzebuje około pięciu milionów osób. Celem naszej działalności jest walka z niedożywieniem, ale także zapobieganie marnowaniu żywności – powiedział Borowski na konferencji w Warszawie.
Poważnym problemem, z którym zmagają się Banki Żywności w Polsce, jest podatek VAT od darowizn. – Rozwiązania podatkowe są nieprzyjazne dla organizacji charytatywnych, przygotowujemy jednak we współpracy z Sejmem i Senatem projekt zmian w prawie, który ma być gotowy w styczniu. Istnieje szansa, że za kilka miesięcy niekorzystne przepisy podatkowe zmienią się – dodał Borowski.
Obecny na konferencji piekarz z Legnicy, Waldemar Gronowski – który był zmuszony zamknąć piekarnię po tym, jak Urząd Kontroli Skarbowej w Legnicy obciążył go podatkiem dochodowym i VAT-em za oddawany za darmo chleb – zaapelował, aby producenci żywności pomimo niekorzystnych przepisów nie bali się przekazywać darów potrzebującym.
Produkty żywnościowe w ramach zbiórki będzie można wkładać do specjalnie przygotowanych koszy w prawie 2 tys. sklepów w kraju. Zebrana żywność o długiej przydatności do spożycia, m.in. cukier, olej, konserwy, makaron, kasze i dżemy, trafi do organizacji pozarządowych i instytucji, zajmujących się dożywianiem dzieci, osób bezdomnych, chorych i samotnych oraz rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Tegorocznej zbiórce towarzyszyć będzie kampania społeczna „Spraw, aby inni mieli święta”. Akcję będzie można również wesprzeć za pomocą SMS-ów i zakupów żywności w sklepie internetowym.
W 2005 roku w zbiórce wzięło udział ponad 26 tys. wolontariuszy. Do koszy w 1800 placówkach handlowych trafiło wtedy 510 ton żywności.
Banki Żywności, będące organizatorem akcji, są instytucjami pozarządowymi. Pozyskują nadwyżki żywności m.in od producentów i dużych sieci handlowych. Działają w oparciu o zasadę non-profit – działalność bez zysku. Tegoroczną zbiórkę przeprowadzą 33 Banki Żywności w całym kraju.
Od kilku lat świąteczna zbiórka żywności dla najuboższych odbywa się w tym samym czasie w wielu państwach europejskich, m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Czechach.
Działalność banków jest popierana przez Unię Europejską. W krajach UE od 1987 roku funkcjonuje PEAD – Europejski Program Pomocy Żywnościowej Dla Najuboższej Ludności UE (Programme Europeen d’Aide aux plus Demunis). Jego założeniem jest zagospodarowywanie rezerw surowców interwencyjnych – zboża, ryżu, mleka w proszku i masła – na cele społeczne i wsparcie osób najbardziej potrzebujących.