Od 5 marca do 22 maja 2011 roku, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Im bardziej zaawansowana staje się nauka, tym bliższa jest sztuce, Im bardziej zaawansowana jest sztuka, tym bliżej jej do nauki.Tak Richard Buckminster Fuller, jeden z najbardziej inspirujących architektów ubiegłego wieku, wynalazca, ekolog i filantrop, wyraził swoją wiarę w dialog między sztuką i nauką- dwiema głównymi dziedzinami, które obecnie bardziej niż kiedykolwiek tworzą nowe wizje przyszłości i poszerzają granice wiedzy. Podobne przekonanie wyrażali liczni artyści, którzy eksperymentowali z nowymi materiałami i sposobami ekspresji, tworząc zjawisko znane dziś pod nazwą sztuki mediów.
Nawiązując do historycznych postaci świata sztuki, które odegrały istotną rolę w przerzucaniu mostów między naukami humanistycznymi i przyrodniczymi, jak Piotr Kowalski, Vladimir Bonačić, Gianni Colombo i Aleksandar Srnec, wystawa ta odkrywa i ukazuje niektóre z najbardziej innowacyjnych prac badawczych, prowadzonych na przecięciu różnych dziedzin wiedzy. Dzięki współpracy między Victorią Vesną i James’em Gimzewskim, sztuka i nauka otwierają perspektywy, które skłaniają do ponownego przemyślenia zasad leżących u podstaw naszej relacji z otaczającym nas, materialnym światem.
Ten sam destabilizujący efekt osiągają artyści skupieni w Acconci Studio, założonym przez pioniera body-artu Vito Acconci’ego, tworzący jedne z najbardziej fantastycznych, nowatorskich projektów architektonicznych, czy Diller Scofidio + Renfro, autorzy Blur, słynnej realizacji w ramach architektury pozbawionej formy, masy, koloru i ciężaru.
Wspólnym motywem twórczości artystów prezentowanych w ramach wystawy jest potrzeba stworzenia nowych, uwzględniających ekologię wzorów społecznych i kulturowych, które stanowiłyby alternatywę dla tych obecnie dominujących. Wątek ten przewija się zarówno przez twórczość artystów o międzynarodowej sławie, jak Massimo Bartolini, Olafur Eliasson, Ernesto Neto czy Lucy + Jorge Orta, jak i tych należących do młodego pokolenia, których prace charakteryzuje prawdziwa innowacyjność. Simon Thorogood, tworzący ubrania przy użyciu dźwięków, mierzy się z powszechnym pojęciem mody; Loris Cecchini buduje pływające miasta; Xárene Eskandar projektuje ruchome body-architectures, które zdają się żyć własnym życiem.
Prezentowane prace można odbierać jako nowatorskie, fantastyczne formy, które mogą stać się częścią nie tak dalekiej przyszłości naszej planety – tego wspaniałego statku kosmicznego, płynącego przez Wszechświat; statku o ograniczonych zasobach energetycznych, jak ostrzegał Buckminster Fuller już w 1969 roku. Jego wyjaśnienia dotyczące Instrukcji obsługi Statku kosmicznego Ziemia rozbrzmiewają dziś szczególnie alarmującym echem, przypominając nam, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni i wzajemnie połączeni.
Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa Dobrili Denegri, geografa Franco Farinelliego oraz artystki Xárene Eskandar. Będzie to pierwsza publikacja z nowej serii wydawniczej CSW, opracowanej graficznie przez Grzegorza Laszuka.
http://wydarzenia.o.pl/2011/02/statek-kosmiczny-ziemia-csw-znaki-czasu-torun/