Stany Zjednoczone tracą swoją tradycyjną dominującą pozycję w naukach ścisłych i innowacjach technicznych – pisze „New York Times”, powołując się na statystyki dotyczące patentów, nagród i publikacji naukowych. Stopniowo zmniejsza się odsetek patentów zdobywanych przez Amerykanów na rzecz cudzoziemców, zwłaszcza z krajów azjatyckich.O ile jeszcze w 1980 roku 60 procent patentów przyznawanych w USA przypadało Amerykanom, to w 2003 r. niecałe 52 procent.
Jeszcze wyraźniejszy trend spadkowy obserwuje się w publikacjach naukowych. W 1983 r. 61 procent artykułów w periodykach z dziedziny fizyki napisanych było przez naukowców amerykańskich, natomiast w ubiegłym roku już tylko 29 procent. Najwięcej artykułów – ponad 1000 rocznie – publikują obecnie Chińczycy.
Nawet Nagrody Nobla, w naukach ścisłych przez wiele lat przyznawane w większości Amerykanom, powoli przestają już być ich wyłączną domeną – otrzymują oni obecnie ok. 51 procent tych nagród. W ostatnich trzech latach reszta przypadła uczonym z Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii i Nowej Zelandii.
W światowej czołówce jest coraz więcej naukowców z Europy i Azji. Europa aspiruje do pierwszeństwa w zakresie fizyki cząstek elementarnych i osiąga sukcesy w badaniach Marsa – ostatnio np. naukowcy europejscy poinformowali o wykryciu metanu w atmosferze Czerwonej Planety, co sygnalizuje możliwość życia mikrobów pod jej powierzchnią.