Od 1 września 2007 ruszył w Kielcach system zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach programu „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania”. Stały punkt zbierania elektrośmieci został uruchomiony przy ulicy Kolberga 4 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.Można do niego nieodpłatnie oddać zużyte i stare urządzenia elektryczne, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy. Pomysłodawcami i organizatorami są Urząd Miasta w Kielcach oraz ElektroEko największa w Polsce Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Od 29 lipca 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), według której, stare i zużyte lodówki, pralki, miksery, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, suszarki, golarki elektryczne, telefony komórkowe, telewizory, kamery, wiertarki, komputery, a także świetlówki – to odpady niebezpieczne, które powinny trafiać do specjalnych punktów zbierania. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika razem z innymi odpadami, ani tym bardziej porzucać w nieodpowiednim miejscu. Grozi za to kara grzywny do 5 000 złotych.
Wielu Polaków nie zna jeszcze obowiązków wynikających z zapisu ustawy i nie wie, gdzie można oddać stare, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, potocznie zwane elektrośmieciami. Często są chomikowane w szafkach, piwnicach lub w garażu, nieraz też zalegają na wysypiskach śmieci, w lasach i rzekach – przez co bezpośrednio zagrażają środowisku. Niebezpieczne substancje zawarte w urządzeniach, w wyniku ich uszkodzenia lub zestarzenia się mogą przeniknąć do gleby, potem do wód gruntowych i w konsekwencji mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, np. stosowane w komputerach związki bromu powodują zaburzenia układu rozrodczego, azbest wykorzystany w różnych urządzeniach elektronicznych może powodować m.in. raka płuc lub pylicę azbestową, natomiast rtęć zawarta w świetlówkach w skrajnych przypadkach doprowadza do uszkodzenia układu nerwowego, zaburzeń wzroku, słuchu, mowy i koordynacji ruchu.
Prawidłowe pozbywanie się takiego sprzętu – czyli segregacja oraz odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie niebezpiecznych pierwiastków – chroni środowisko naturalne przed zanieczyszczeniem. Natomiast, odzysk surowców, które mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji nowych urządzeń, znacznie obniża koszty środowiskowe i technologiczne. Przykładowo, aż 80 % zużytej świetlówki może być wykorzystane do produkcji nowej.
Obowiązkiem każdego obywatela jest prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci, czyli oddawanie ich do punktów zbierania. Elektrośmieci można również bezpłatnie oddać do sklepu – przy zakupie nowego sprzętu w stosunku 1:1 (np. lodówka za lodówkę, świetlówka za świetlówkę).
ElektroEko – największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego działając na zasadach not for profit, wszystkie wygenerowane środki przeznacza na tworzenie systemu zbierania, odbierania, przetwarzania, odzysku, w tym recyklingu i unieszkodliwiania ZSEE. ElektroEko edukuje także społeczeństwo w zakresie jego praw i obowiązków oraz podnosi świadomość ekologiczną. ElektroEko wspiera gminy przy organizacji punktów zbierania elektrośmieci, dlatego firma chętnie nawiązała współpracę z Urzędem Miasta w Kielcach. Władze Kielc udostępniły dozorowane miejsce przy ul. Kolberga 4, na którym mógł powstać punkt zbierania elektrośmieci oraz obsługę, która będzie przyjmować je od mieszkańców. ElektroEko zapewniło finansowanie kontenerów, odbioru oraz przetworzenia zgromadzonych sprzętów.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.elektroeko.pl i www.elektrosmieci.pl