Przed rokiem w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim powstał pierwszy w Polsce ośrodek antydyskryminacyjny. Prowadzi go Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wariant”.Janusz Kędracki: Dużo macie roboty?
Wojciech Golda, koordynator ośrodka: Dużo, lecz myślałem, że będzie więcej. Musimy kłaść większy nacisk na edukację. Ludzie nie zawsze wiedzą, że są dyskryminowani. A nawet jeśli wiedzą, to nie wiedzą, że mogą i że powinni coś z tym zrobić.
Z jakimi sprawami najczęściej przychodzą ludzie?
– Z mobbingiem i innymi problemami w miejscu pracy, z odprawami czy szefem. Kobiety skarżą się również, że są gorzej traktowane niż mężczyźni. Mieliśmy też przypadek dyskryminacji ze względu na wiarę w jednym z większych miast w województwie. O szczegółach wolałbym jednak nie mówić, bo dla człowieka, który tego doświadczył, nie było to przyjemne.
A dyskryminacja z powodów rasowych czy orientacji seksualnej?
– Nie mieliśmy sygnałów o dyskryminacji rasowej. Jeśli zaś idzie o dyskryminację związaną z preferencjami seksualnymi, problem jest bardzo delikatny. Często jest to dyskryminacja w sensie ogólnym, przez wypowiedzi polityków itp. W najbliższym otoczeniu ludzie się z tym kryją. Przyszedł raz młody człowiek po radę, co może zrobić w domu, ponieważ matka odkryła jego odmienność.
Jak pomagacie dyskryminowanym?
– Jeżeli ktoś dom nas przyjdzie, mówimy mu, co może zrobić. Pomagamy najczęściej w dokonaniu wyboru. Możemy np. towarzyszyć w drodze do sądu, niejako poprowadzić za rękę, ale decyzję każdy musi podjąć sam. Nie jest to poradnictwo prawne, choć możemy wskazać prawników udzielających bezpłatnie porad czy instytucje, które udzielą pomocy. Chciałbym jeszcze dodać, że w ciągu tego roku mieliśmy dużo spraw niezwiązanych z pracą ośrodka. Przychodzili do nas ludzie, którzy czują się zagubieni we współczesnym świecie. Postanowiliśmy uruchomić dla nich biuro porad obywatelskich.
Ośrodek antydyskryminacyjny mieści się w pokoju 619 na VI piętrze głównego gmachu ŚUW, czynny jest od poniedziałku do środy w godz. 10-19, tel. 342 14 28. Biuro porad obywatelskich, znajdujące się przy ul. Planty 16b/7, przyjmuje interesantów we wtorki i czwartki w godz. 15-19 oraz w środy i piątki w godz. 8-12, tel. 343 25 05.
Janusz Kędracki Gazeta Wyborcza