Trudno nam sobie wyobrazić życie bez baterii – działają na nie piloty do telewizorów, zabawki, zegary, ale zużyte baterie trafiają tam, gdzie nie powinny – czyli do kosza.Odpadów związanych z magazynowaniem energii elektrycznej, więc także baterii, nie wolno pozbywać się razem ze zwykłymi śmieciami – wyjaśnia Marta Szczecińska z firmy MB Recycling. W bateriach znajdują się szkodliwe substancje – kadm, ołów, rtęć, nikiel – które po przedostaniu się do wody i gleby, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.
Co zatem zrobić ze zużytymi bateriami? – Teoretycznie każdy sklep, który sprzedaje baterie, powinien je także przyjmować – mówi Marta Szczecińska. W praktyce wygląda to różnie: niektóre sklepy mają specjalne pojemniki, a inne nie. W zbieranie baterii i podnoszenie świadomości społecznej na ten temat angażują się także szkoły i urzędy.
Wydaje się, że bateria, to mała rzecz, ale może być dla nas bardzo szkodliwa. – Właśnie dlatego organizujemy system zbierania i pragniemy zachęcić właścicieli sklepów, firm a także urzędy do selektywnego zbierania baterii – opowiada Marta Szczecińska – I mamy do przekazania kilkaset pudełek do zbierania baterii.
Na czym polega projekt? Każda firma, urząd, czy szkoła, która chce prowadzić zbiórkę powinna się zgłosić do MB Recycling, gdzie otrzyma pudełko do zbierania baterii. W momencie, kiedy pudełko będzie pełne, wystarczy zadzwonić do firmy MB Recycling, która odbierze baterie.
Projekt jest całkowicie bezpłatny.
INFOLINIA: 606 100 100
www.utylizacja.org